Macierzyństwo

Pierwszy dzień z noworodkiem w domu – Patrz, gapi się! I co teraz?

pierwszy dzień z noworodkiem

Macierzyństwo to jedno wielkie czekanie! Również, gdy jesteś niepełnosprawną mamą. Najpierw czekasz na dwie kreski, potem na wszystkie badania, na dziewiąty miesiąc, na rozwarcie, na lekarza(!), na zakończenie porodu, aż wreszcie czekacie już tylko na wypis do domu. Chcesz wreszcie to przeżyć! Twój pierwszy dzień z noworodkiem w domu!

I co teraz?

Dobra, stało się! Po 8 dobach jesteśmy w domu. Gapię się na te 2,5 kilograma pocisku genetycznego i zastanawiam się co dalej. Zerkam z niepokojem na Ojca Dekady, a ten pełen luz! Przykozaczył! Pod moją nieobecność posprzątał, poprał, ubrania poprasował, pochował, obiad ugotował, dla mnie i dla maluszka wszystko przygotował, no all inclusive! Dla takiego błysku w domu to ja mogłam rodzić codziennie 😉 A mój poród był słodko-kwaśny! Oj był!

Siadasz sobie z maluchem i się patrzysz. Czekasz. Co teraz? To już? To o to tyle szumu? O istotkę, która miarowo sobie oddycha w swoim niemowlęcym łóżeczku? Nie stać nas wtedy było na specjalne kliny i monitory oddechu. Do dziś pamiętam szyderczy ton kolegi Ojca Dekady, który odwiedził nas jakiś czas później. „Widzę, że jedyne książki jakie posiadacie wykorzystaliście tak, jak potraficie najlepiej” i wskazał ręką łóżeczko, którego jedna strona była podniesiona do góry na czterech książkach. Nigdy nie zapomnę, jak mi się wtedy przykro zrobiło. 

Byłam taka młodziutka, wystraszona, chciałam jak najlepiej dla dziecka. Mieliśmy moskitierę, karuzelkę, ochraniacze na szczebelkach. Tak, te mordercze ochraniacze, które teraz jak ktoś ma w domu to jest palony na stosie, bo przecież przez to się może dziecko udusić. Prawie dziesięć lat temu nikt nawet o tym nie pomyślał. Ochraniacze to był must have dziecięcej wyprawki!

Tak wiele się zmieniło

Tak wiele się zmieniło od tego czasu. Inaczej się dzieci chowa, inne rzeczy są ważne. To co kiedyś było koniecznością, dziś jest niebezpiecznym przeżytkiem. Lecz jedno się nie zmieni. To jak w pierwszy dzień razem w domu, świeżo upieczeni rodzice pochylają się nad swoim nowo narodzonym maleństwem i zastanawiają się „i co teraz?”. Czy ono chce jeść? A może spać? Czy boli je brzuszek? Pamiętam to oczekiwanie na podpowiedzi, instrukcje… lecz one nie spływały.

Pierwszy dzień

Wtedy zrozumiałam, że jedyne czemu mogę w pełni zawierzyć to moja intuicja. Bo to, że jest się dla społeczeństwa mamą „za młodą„, lub wręcz przeciwnie,”za starą”, to nie znaczy, że gdzieś z tyłu głowy natura nie zaprogramowała cię, jak masz się opiekować dzieckiem. Szybko zrozumiałam, że przez wiele miesięcy będę jedyną istotą na ziemi zdolną odgadnąć, czego chce moje dziecko. Które kwilenie oznacza głód, które ból, kiedy mu zimno, a kiedy jest zmęczone. To niesamowita wieź matki z dzieckiem, która pozwala nam przetrwać pierwszy dzień i każdy kolejny. Nie pozwól sobie wmówić, że się do tego nie nadajesz. Uspokój się, skup się na dziecku. Skoncentruj się na Was.

Zaufaj sobie. Jesteś  stworzona do bycia mamą.

A może te chwile już za Tobą? Pamiętasz co wtedy czułaś?


Pani Miniaturowa – niepełnosprawna, niskorosła kobietka o ciętym języczku i olbrzymim poczuciu humoru. Polub mój fanpage, a następnie dodaj mnie do obserwowanych w:
Google+ Pani Miniaturowa
Instagram Miniaturowa.pl
Twitter Pani Miniaturowa

(Visited 418 times, 1 visits today)
 • Bardzo przyjemnie mi się czytało. Zazwyczaj artykuły o dzieciach sprowadzają się do porad albo jakichś historyjek, zabawnych lub mniej, ale najczęściej przedstawione są w taki sposób, jakby matka wszystko doskonale wiedziała na długo przed tym, jak jej dziecko pojawi się na świecie. A przecież z każdą nową istotą pod naszą opieką, kiedy nie mamy jeszcze doświadczenia, jest tak, że najpierw musimy się nauczyć, jak wszystko działa i zdać się na instynkt w wielu sytuacjach.

 • Dokładnie – intuicja w rodzicielstwie odgrywa bardzo ważną rolę. Przecież dzieci nie przychodzą na świat razem z instrukcją obsługi. Każde dziecko jest inne i jedyne w swoim rodzaju.

 • Przeczytałam ze wzruszeniem… Ale też dawno (a może nigdy) nie czytałam tak prawdziwego wpisu o pierwszych dniach macierzyństwa. Ja na początku myślałam, że jest ze mną coś nie tak. Miłość na początku tak kapała powoli 😉 Teraz już wiem, że potrzebowała trochę czasu i już. I, że to jest normalne 🙂 A potem się pojawia taka miłość, że z nóg zwala 😛

 • 🙂 intuicja za przewodnika przy pierwszym maluszku 🙂

 • Intuicja, dokladnie rzecz najważniejsza, której nie nauczą nas żadne poradniki, szkoły rodzenia i kawki z psiapsiółakmi.

 • Jarek Cieśla

  Coś rozumiem, sam opiekowałem się dzieckiem siostry a potem brata lecz mniej, ale dziecko zawsze robi taką wokół siebie otoczkę zaciekawienia na początku.

 • Powiem szczerze, że nie za wiele z tego pierwszego dnia pamiętam. Byli moi rodzice, który cały dzień czekali, by mnie przywieźć ze szpitala, bo… ja miałam tego dnia urodziny!

 • Pamiętny dzień, ale pomimo wstępnych obaw nie było tak strasznie. Każda mama stanie na wysokości zadania. Inaczej być nie może:)

 • Bardzo trafne rady. Świetnie piszesz i powinno takich tekstów być więcej. 😉

 • Ja również nigdy nie zapomnę pierwszych dni z Misią w domu. Przeżywania tego, że pierwszy raz leży we własnym łóżeczku, pierwszy raz widzi nasze futrzaki, pierwszy raz mamy w domu takie maleństwo. Te pierwsze razy były niesamowite <3

  PS. Bardzo fajny wpis napisany w świetnym, bardzo przystępnym stylu 🙂

 • Przyznam szczerze, że niewiele pamiętam z naszego pierwszego dnia w domu… Ale był to bodajże pierwszy i ostatni dzień, kiedy eM spał w swoim łóżeczku 😀

 • Intuicja bywa lepsza niż te wszystkie porady sąsiadek i ciotek i lepsza niż wszystkie poradniki w Empiku razem wzięte 😛 Każdej koleżance w ciąży mówię „Ty się nie martw, urodzisz i matka natura sama Ci podpowie jak dziecięciem się zająć” 🙂 Ja mamą zostałam 14 lat temu (drżę już na samą myśl, że ten niemowlak za 4 lata już pełnoletni będzie 😛 ) i jedno co zapamiętałam z tego pierwszego dnia to słowa mojego wujka „Jezu, to teraz takie małe ludzie się rodzą?” 😉

 • Mnie niedługo czeka takie gapienie się. Oj, a gapić się będę na pewno, bo dla mnie dzieci, to takie trochę stworzenia z innej planety. A tu nie dość, że się mały kosmita pojawi, to jeszcze zostaje i jakoś się trzeba zaprzyjaźnić. 😀

 • Bea Miko

  Pierwszego dnia z noworodkiem w domu nie zapomina się nigdy 🙂 to przepiękny czas, może niewyspany ale najpiękniejszy w świecie 🙂

 • O tak, nikt nie zna swojego dziecka tak dobrze, jak jego mama. I tutaj do gry wchodzi niezawodna kobieca broń – intuicja. Warto weryfikować jej sugestie, ale jednak to ona najczęściej daje trafne odpowiedzi na wszelkie wątpliwości.

 • Świetny wpis o intuicji rodzicielskiej. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję skorzystać z rad zamieszczonych w Twoim artykule.. 🙂

 • Jestem w trakcie. Dalej nie wiem o co temu mojemu Krewetkowi chodzi, ale jak już się naje i zaśnie na mnie – mogłabym patrzeć na niego godzinami…i całować tą małą, kudłatą łepetynkę 🙂

 • Justa Pe

  Dobrze jest zbierać dobre rady i wykorzystywać te, które pasują do nas. Też jestem za intuicją:)

 • Grafy w podróży

  Masz rację intuicja w rodzicielstwie jest ważna, często robiliśmy coś na czuja, a potem dopiero natrafialiśmy na jakiegoś eksperta, który potwierdzał, że robimy dobrze. Przykładów wiele, sposób kąpania, usypiania, nie noszenie dziecka z tym ciągłym bujaniem na kolanach, bieganie po domu w bosych stópkach. Oj naprawdę wiele tego. Fajny wpis, miło porównać odczucia z tych pierwszych chwil z maluchem.