drugie imię

Drugie imię – tradycja czy fanaberia?

Gdy wybraliśmy już pierwsze imię dla dziecka, czas zastanowić się, czy chcemy, aby nasze dziecko posiadało też drugie imię. Są rodzice, dla których jego wybór bywa trudniejszy niż wymyślenie pierwszego imienia.

Drugie imię – tradycja czy fanaberia?

W przypadku drugiego imienia możemy sobie pozwolić na nieco większą swobodę, bo już nie musimy się martwić, że dziecko będzie miało problem z jego wymówieniem, pisownią, czy najzwyczajniej w świecie będzie się go wstydziło. To ono zdecyduje komu i w jakich okolicznościach wyjawi jak ono brzmi, dlatego prezentując mu nawet dość oryginalne imię, nie musimy się obawiać, że w przyszłości mu tym zaszkodzimy. 

W naszej rodzinie trudno jeszcze nazwać to tradycyjną, bo dopiero drugie pokolenie ma nadawane drugie imię, ale fanaberią bym tego też nie nazwała. Powoli tworzy się u nas zwyczaj nadawania dziecku imienia po jakimś członku rodziny, dlatego moim drugim imieniem jest imię mojej cioci. Jako ciekawostkę dodam, że oba moje imiona są pochodzenia greckiego, ale na szczęście nie przechodzę żadnego kryzysu, ani nie mam problemu z utrzymaniem przy sobie euro (suchar) – powitajcie więc Agatę Helenę 🙂 Synkowi zaś na drugie imię daliśmy Adrian, po moim tacie. Tatuś małego uwielbiał żartować, że po jego tacie również, bo w środku kryje się Jan. To już jest suchar tak wysokich lotów, że nawet ja go nie ogarniam 😉 OK, koniec tych farmazonów, wróćmy do tematu.

Drugie imię – jakie są jego zalety?

Nadanie drugiego imienia dziecku może być świetnym sposobem okazania szacunku krewnym. W czasie bierzmowania wiele osób w mojej klasie wybierało na trzecie imię imiona swoich dziadków lub pradziadków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nie uhonorować innego członka rodziny, dając naszemu dziecku jego imię. Wielu ludzi wierzy, że dzięki temu dzieci przejmują najlepsze cechy charakteru wyróżnionej osoby. Co o tym sądzicie? Myślę, że jest w tym ziarno prawdy, na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Gdy mówimy komuś, że jest cierpliwy po dziadku, to tak też może się stać. Choć oczywiście nikt nie da Wam na to gwarancji 🙂 Czujcie się ostrzeżeni!

Gdy dajemy dziecku więcej niż jedno imię możemy bardzo ułatwić mu życie. Dlaczego tak uważam? Wiele osób przechodzi taki okres w życiu, gdy nie przepada za swoim imieniem. Wtedy drugie imię staje się świetną alternatywą, z której aż żal nie skorzystać. Chyba, że ono też nie podoba się nosicielowi, to lepiej żeby w jego pobliżu znalazła się taka Pani Miniaturowa, która ma wyjątkowy dar do nadawania ludziom ksywek, które przylegają do nich jak druga skóra. I co najważniejsze – podobają się im!

Drugie imię ułatwia zmianę

Ponadto pamiętajmy, że gdy dana osoba pragnie zmienić swoje imię, łatwiej jest je zmienić w urzędzie na te drugie, już niektórym znane i używane. Wielu rodziców zupełnie o tym nie myśli, ale być może w przyszłości ich dziecko zapragnie zostać artystą lub nie-daj-boże-blogerem 😉 Wtedy drugie imię, może stać się pseudonimem lub narzędziem pozwalającym na imitację odkrycia rąbka tajemnicy, pod postacią zdradzenia swojego imienia. Ale nie martwcie się, ja się Wam przedstawiłam prawdziwym imieniem. Taka ze mnie prosta dzieucha!

Czy drugie imię ma jakieś wady? Prawdę mówiąc nie przychodzą mi żadne do głowy. Chyba, że ktoś jest leniem do N-tej potęgi i nie chce mu się go wpisywać w krateczkach urzędowych druczków. Poza tą mało istotną niedogodnością nie widzę innych przeciwwskazań, ażeby dziecku drugiego imienia nie nadawać.

A Ty? Jak masz na drugie imię? Kiedy nadawanie drugiego imienia możemy uznać za fanaberię?

Nie zapomnij polubić fanpage Pani Miniaturowa, aby pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie!

Spodobał Ci się ten post? Zerknij również na:
– Wybieramy pierwsze imię dla dziecka
Blogerka oszalała, Omen dziecku na imię dała!
Nazwa bloga, skąd pochodzi + inne informacje


Pani Miniaturowa <– Niepełnosprawna, niskorosła mama z Opola. Moją misją jest pokazywać ludziom, nie tylko niepełnosprawnym, że można fajnie żyć, bez względu na przeciwności losu. 
(Wizyt 16 588 times, 8 wizyt dzisiaj)