MacierzyństwoNiepełnosprawność okiem kobiety

Opowiem Ci dowcip o niepełnosprawnej

Przychodzi niepełnosprawna do lekarza, a tam niezrozumienie.
Kurcze, chyba spaliłam, wcale nie jest śmieszny. Może to przez to, że jest prawdziwy? Pozwól, że opowiem Ci nowy dowcip o niepełnosprawnej.


Apteka

– Dzień dobry, poproszę test ciążowy.

Naprędce rzucone spojrzenie, pełne pogardy, bo przyszła „taka” kobieta i podejrzewa, że jest w ciąży. Bezmyślna, pewnie dziecko też będzie chore, a ona nieodpowiedzialnie sprowadza je na świat.


Ginekolog 1.

– Dzień dobry, chciałabym potwierdzić wynik testu ciążowego.

5 minut później

– No, niestety jest pani w ciąży. Ewidentnie widać na usg zalążek płodu.
– CO TO MA ZNACZYĆ NIESTETY?!
– Yyy, przepraszam odniosłem wrażenie, że to jakiś problem dla pani. Pani potrzebuje opieki lekarza, kogoś kto będzie prowadził ciążę.
– Nie mam swojego stałego lekarza, może pan?
– Yyy…nie ja nie mogę. Prawdopodobnie pani przeleży całą ciążę, wystąpią krwawienia, proszę sobie szybko kogoś znaleźć. Czy wie pani czego nie wolno robić w ciąży?
– Mniej więcej tak, nie wolno pić, palić.
– No to pani wszystko wie, nie muszę pani więcej mówić. Proszę sobie znaleźć lekarza prowadzącego ciążę.


Ginekolog 2.

– Dzień dobry, jestem w 10tyg. ciąży, potrzebuję ginekologa prowadzącego ciążę.
– Ja pani nie pomogę, u kobiety niepełnosprawnej rośnie ryzyko, że to będzie ciąża zagrożona. Ja się nie podejmę odpowiedzialności za pani zdrowie. Płód może być chory, proszę sobie kogoś znaleźć.


Ginekolog 3.

– Dzień dobry, chciałabym panią prosić o prowadzenie mojej ciąży.
– Niestety nie mogę, bo wie pani, mam już dużo pacjentek, a w pani stanie…prywatnie tylko mogę panią zapisać. Nie mogę pani obiecać, że wszystko przebiegnie jak trzeba, jest ryzyko, że pani nie donosi. Proszę sobie znaleźć jakiegoś innego lekarza, który panią poprowadzi.


Ginekolog 4

– Dzień dobry, jestem już w 3 miesiącu ciąży, a nikt mnie jeszcze ani razu nie zbadał, proszę mi pomóc, proszę poprowadzić moją ciążę, chociaż niech mnie pani zbada.
– Zbadać mogę, czy dziecku nic nie jest, ale niestety nie mogę pani poprowadzić, jest pani niepełnosprawna, potrzebuje pani fachowej opieki.
– Nic mi nie jest, odmówiło mi już trzech lekarzy!
– Przykro mi, do widzenia.


Ginekolog 5.

– Wiesz, idę do ginekologa X.
– Boże nie idź do niej, moja koleżanka straciła przez nią dziecko!
– A mam jakiś wybór? Wszyscy wyrzucają mnie z gabinetu, gdy tylko się dowiadują, że jestem niepełnosprawna! Lada moment wchodzę w drugi trymestr, a moje dziecko nie zostało ani razu zbadane!
– Dobra, rób jak chcesz.

– Dzień dobry, czy poprowadziłaby pani moją ciążę?
– Oczywiście, a czemu przychodzi pani do mnie tak późno? Jak się pani czuje? Już zakładamy kartę ciąży, zrobimy usg, zbadamy panią i czy z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Po 40minutowym wywiadzie lekarskim

– Proszę tu skierowanie na morfologie, na to, na tamto, następna wizyta za 2 tygodnie. Jakby się coś działo proszę dzwonić natychmiast!

Da się potraktować po ludzku? Da!


Genetyk

– Zrobimy pani amniopunkcję, tak na wszelki wypadek żeby wiedzieć co dolega dziecku.
– No dobrze. Ale tak gwoli ścisłości moja niepełnosprawność jest nabyta, a nie wrodzona. A moja ginekolog badała dziecko i mówi, że wszystko jest w porządku.
– To się okaże po badaniach, czy nie będzie obciążone genetycznie po pani.
– O_O? Po mnie?
– Jest pani już w połowie ciąży, nawet jeżeli dziecko okaże się chore nie może go pani usunąć. Rozumie mnie pani? Dociera to do pani?
– Oczywiście, że rozumiem!

Miesiąc później

– Halo? Pani X? Noo okazało się, że jednak pani dziecko jest zdrowe.
– A spodziewał się pan czegoś innego?
– Eee…nie, nie. Do widzenia.


Zjawisko dyskryminowania osób niepełnosprawnych w Polsce wciąż pozostaje faktem.
Równość, sprawiedliwość i tolerancja są mitem. Szczęśliwe macierzyństwo ni jest dla każdej niepełnosprawnej. To tylko puste słowa, które idealnie pasują do plakatów wyborczych, ale nie przystają do prawdziwego życia. Nigdy nie nasłuchałam się tylu przykrych słów od ludzi, co w ciąży. Według nich: Zostałam kalekim potworem, który bezmyślnie i z głupoty na siłę sprowadza na świat kolejnego małego potworka. Zostałam inwalidką, która nie wie co robi. Zostałam dwunastolatką, która została uwiedziona przez ćpuna nieznanego mi z imienia. Słuchałam obraźliwych komentarzy i próbowano mnie zmusić, abym wstydziła się swojego stanu. Byłam potrącana, szturchana, wyśmiewana i wytykana palcami. Musiałam znosić upokorzenia, błagać o pomoc i patrzeć na obojętność lekarzy, którzy nie rozumieli, że jestem mamą jak każda inna kobieta.

Tak właśnie wyglądają najszczęśliwsze chwile w życiu.
Tak właśnie wygląda ciąża niepełnosprawnej w Polsce.

Polub fanpage na facebooku –> Pani Miniaturowa

(Visited 1 496 times, 1 visits today)
 • Pingback: Pierwszy dzień z noworodkiem w domu - Patrz, gapi się! I co teraz? - Pani Miniaturowa()

 • Pingback: Niskorosłość a ciąża - wszak o seksie już było - Pani Miniaturowa()

 • Pingback: Udawany parenting - Pani Miniaturowa()

 • do what you want

  Przerażające… aż trudno uwierzyć że lekarze mogą tak traktować pacjenta, który przyszedł po pomoc. Jako osoba niepełnosprawna z teoretycznie podwyższonym ryzykiem ciąży powinnaś otrzymać pomoc w trybie natychmiastowym.. Poza tym pracując w publicznej służbie zdrowia nie mają prawa odmówić udzielenia pomocy nie wspominając o przysiędze lekarskiej….

 • Alicja Rembalska

  Jak to czytam to jakbym widziała początki swojej drugiej ciąży.
  Ja z kolei nie jestem niepełnosprawna, choruje na cukrzycę i mam sporą nadwagę przez zaburzenia metaboliczne.
  Opowiem tak po krótce moje przygody bp wydaję mi się że nie są one skutkiem naszego wyglądu lub chorób tylko zwykłej ludzkiej głupoty.
  1.
  Wizyta u lekarki która usuwała moją drugą ciąże, puste jajo płodowe.
  Oj nie ma echa zarodka, Pani przyjdzie za dwa tygodnie ale pewnie będzie to samo co poprzednio….no i czego Pani ryczy, inni w ogóle dzieci nie mają i musi być dobrze. No anioł wsparcia poprostu.
  Jeszcze mnie poinformowala że ona mi skierowania na badania nie wypisze bo ona ma koszyczek dla zdrowych pacjentów.
  To była moja ostatnia wizyta u niej.
  2.
  Inny lekarz w kolejnej przychodni, sympatyczny starszy Pan.
  No wie Pani, ja to bym tą ciążę poprowadził, ale Pani tą cukrzyce ma, no jest zarodek to widzę ale ja tu słaby sprzęt mam i że dziecko jest to widzę ale jak coś nie tak by było a przy cukrzycy to wie Pani różnie bywa to ja już tego mogę nie zobaczyć…nosz kurde, jawna asekuracja, a jakby zdrowa mama nosiła chore dziecko to by zauważył?
  Również odpuscilam.

  Poradnia specjalistyczna dla ciężarnych z cukrzycą…przyjmowały dwie lekarki na zmianę, jedna gorsza od drugiej, zawsze cukry za wysokie, za dużo jem, za mało się ruszam, dziecko przezemnie ucierpi, matki otyle mają chore dzieci i tak w kółko, z każdej wizyty wracałam z nosem przy ziemi.
  Na nich byłam skazana niestety.

  W ramach rekompensaty poszłam do gina prywatnie i to on prowadził moją ciążę, nie było lekko nie przelewa nam się, ale wychodząc od niego czułam się jak zwykła ciężarna, z newsem o płci, że mały zatyka sobie uszka i fotka z tym obrazkiem a nie poczuciem że jestem jedną nogą w grobie.
  Kilku znajomych po usłyszeniu że jestem w ciąży zareagowalo ojej ty przy tej twojej cukrzycy, ja bym nie ryzykowala, nie wiadomo jakie to dziecko będzie….jakbym była conajmniej tredowata.

  Więc jak widzisz nie jesteś jedyna…
  Więc miej w nosie ludzkie opinie, walcz o swoje, i pisz dalej bo blog jest super 😉

 • Urszula Dębska

  To strasznie przykre , że trafiłaś na takich lekarzy. Ale z drugiej strony ginekologów z dobrym podejściem do kobiety jest moim zdaniem na lekarstwo. Sama znałam bardzo dobra lekarke ale przeszła na wizyty prywatne i nie każda panią teraz stać na wizytę u niej 🙁

 • Pingback: Wyzwanie SuperMama - Pokaż, że jesteś #SuperMama - Pani Miniaturowa()

 • W głowie się nie mieści… Jesteś wielka mimo miniaturowego wzrostu!

 • Pingback: Matura w ciążowej bluzeczce - To nie koniec świata - Pani Miniaturowa()

 • Pingback: Poród z sosem słodko-kwaśnym. Moja historia. - Pani Miniaturowa()

 • Takie coś jest niebezpiecznie blisko do oddania prawa o naszej płodności w ręce władz. Za chwilę okaże się, że rozmnażać nie mogą się też osoby głuche, te z rakiem w rodzinie, dysleksją czy skłonnościami do depresji.

 • Pingback: Moja córeczka miała mieć na imię Maja - Pani Miniaturowa()

 • Sterylizacja jest nielegalna w Polsce. Nad czym bardzo ubolewam, bo sama bym się jej chętnie poddała. Jestem niepełnosprawna psychicznie (nie radzę sobie z emocjami) i nawet jeśli przeżyłabym (dosłownie) stres związany z ciążą, to byłabym w czołówce najgorszych matek świata lub do końca życia krążyłabym myślami wokół oddanego do adopcji dziecka. Stosuję antykoncepcję, ale wpadki chodzą po ludziach 🙁

  Seks jest dla ludzi, ale niektórzy naprawdę nie powinni móc mieć dzieci.

  • Gosia Flałerska-Motykowa

   Noemi, są wkładki Jaydesse, można je zakładać u nierodzących, bo są malutkie, plus jest taki, że ja np nie mam w ogóle okresu. Jest też w Warszawie Pan, który sterylizuje kobiety, mimo prawa, gdyż twierdzi, że to jest niezbywalne prawo jednostki i skoro facet może, to czemu nie kobieta 🙂

 • Jestem zdruzgotana…to się nie mieści w głowie

 • Niemal się poryczałam przy ginekologu nr 4. Bardzo, bardzo Ci współczuję!

 • KiRa

  Mam mlodsza niepelnosprawna siostre. Nigdy o tym nie myslalam, ale teraz widze ze i tu bedzie miala ciezko.

 • Masakra! To tak jest oburzające, że aż mi się nie mieści w głowie…

 • Literacki Kot

  Nie czytałam tego jeszcze i przyznam się szczerze, aż mnie skręca. Rozumiem ostrożność ostrożnością, rozumiem klauzulę sumienia i inne badziewie; ale jest coś takiego, jak jebana przysięga. Przepraszam, musiałam przekląć. ONI przysięgają chronić ludzkie życie, i przychodzisz Ty, Twoje życie i życie dziecka, a oni unoszą ręce i powiedzą „sorry, to nie do mnie”. Naprawdę? Ja, za nieudzielenie pierwszej pomocy, pójdę do więzienia. On, mimo przysięgi, pozostanie bezkarny. SERIO?!

 • Ewelina

  Miałaś okropnego pecha i chyba przyciągasz takie sytuacje, takich ludzi. Ja również jestem niepełnosprawna (stopień znaczny) i nie spotkałam się jeszcze z takim zachowaniem lekarzy. Do jakiegokolwiek bym nie trafiła zawsze relacje są na poziomie partnerskim. Nigdy w swoim życiu nie odczułam, że jestem dyskryminowana. Jedynym dyskomfortem są spojrzenia dziadków leśnych i suwaków wracających z miejsc kultu religijnego- ale nauczyłam się to olewać 🙂
  Trzymam kciuki, żebyś nie miała już takich nieprzyjemności.

 • Powiem Ci, że pierwszy raz tekst mnie tak ruszył. Niby nie jestem matką i w najbliższym czasie nie planuję, ale nie muszę być. To wstrząsające. Skoro tak się martwili o Twoją ciążę to chyba tym bardziej powinni się Tobą i dzieckiem zaopiekować jak najlepiej. Nosz cholera jasna, nasza służba zdrowia przeraża mnie na każdym kroku.

 • Genetyk + dziedziczenie cech nabytych = nie zapytałaś czasem, jakim cudem skończył studia? I kto go uczył, może Lamarck?

  • Wolałam go nie denerwować, facet najwyraźniej chciał być turboostrożny 😉

  • ,,niestety nie mogę pani poprowadzić, jest pani niepełnosprawna, potrzebuje pani fachowej opieki”
   > bycie ginekologiem
   > niemożność zapewnienia fachowej opieki
   Wybierz jedno.

   Trafiłam na ten wpis znowu i ten lekarz przyznający się do tego, że nie umie zapewnić pacjentce fachowej opieki mnie powalił.

  • Gosia Flałerska-Motykowa

   Gwoli ścisłości, częściowo „cechy nabyte” da się dziedziczyć, jeśli nastąpiła metylacja DNA. To tzw epigenetyka 😉 Ale przy uszkodzeniach fizycznych wynikających z wypadku, czy innego uszkodzenia, nie wchodzi to w grę

   • No tak, da się też odziedziczyć ,,nabytą” mutację jeśli dotknęła komórek macierzystych gamet.

    • Gosia Flałerska-Motykowa

     To nawet nie o to chodzi, tu bardziej mam na myśli metylację DNA czyli „wyłączenie” genu poprzez zmetylowanie, przez co nie ma możliwości ekspresji. Jest to nowa dziedzina genetyki i faktycznie, pachnie Lamarckiem. Ale to bardzo fajna i ciekawa sprawa. Metylacja DNA może nastąpić poprzez warunki środowiskowe, co tłumaczy wiele „dziwnych” cech przekazywanych dalej 🙂