Niepełnosprawność okiem kobietyOsobiste przemyślenia

Podobno każdy z nas był kiedyś niepełnosprawny?

był kiedyś

Na co komu encyklopedie, Discovery Channel, czy gazetka o krótkim tytule na literę F, skoro prawdziwa mądrość spływa na świat z komentarzy w internecie. Brejking nius! Podobno każdy z nas był kiedyś niepełnosprawny! Nie wiem jak Wy, ale ja tego nie wiedziałam. 

Sięgnijmy razem dna tej żenującej historii

Kilka dni temu dostałam ten, porażający swą logiką, komentarz. Pisownia oryginalna:

„Pani miniaturowa, przecież pani nie jest niepełnosprawna tylko niska. jest pani chodząca, samodzielna itd. Gdyby inaczej myśleć to każde dziecko byłoby niepełnosprawne, no bo jest niskie. To może nich w Polsce wszyscy od razu będą niepełnosprawni?.”

No właśnie!

Ja, to znaczy Pani Miniaturowa, to chyba śmieszna jestem, nazywając się osobą niepełnosprawną. Przecież nie mam nazwy bloga Miniaturowa-Po-Chorobie-Perthesa-Operacji-Kręgosłupa-Wszczepieniu-Implantów-ZapaleniuSkórno-Mięśniowym-Po-Endoprotezie-Biodra.pl tylko Miniaturowa.pl, więc to niechybny znak, że jestem tylko niska. Śmiech na sali, co to za udawaczka z tej Miniaturowej. Lansuje się na niepełnosprawną, a tymczasem nie spełnia nawet podstawowych przesłanek, by móc się tak nazywać!

Jakim prawem? Przecież ja chodzę! To oburzające! Ktoś natychmiast powinien utrzeć mi nosa za to bezprawie na blogu. Przecież jak świat światem, każdy szanujący się niepełnosprawny nie ma prawa chodzić, ani tym bardziej nie powinien być samodzielny, bo inaczej to jest popierdółka, a nie osoba z niepełnosprawnością. Zanotujcie to sobie.

Każdy z nas był kiedyś niepełnosprawny?

A gdyby w tym szaleństwie była metoda? Skoro według autora komentarza śmiem się nazywać niepełnosprawną, bo jestem tylko niska, to znaczy, że podobno według mnie, wszystkie dzieci są niepełnosprawne! Ło matko wydało się! Miniaturowa twierdzi, że wszyscy byli niepełnosprawni. Ponieważ każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Każdy z nas był kiedyś mały. Każdy z nas był kiedyś niesamodzielny. Jaki z tego morał?

Z „niepełnosprawności” się wyrasta

Uff! Na szczęście prawie całe społeczeństwo wyrasta ze swojej „niepełnosprawności”, którą jesteśmy dotknięci przez pierwsze lata naszego dzieciństwa. Tylko tak zdegenerowana jednostka jak ja, mimo wszelkich znaków na niebie i na ziemi, uważa się za niepełnosprawną, pomimo tego, że chodzi i uwaga: jest samodzielna! Wow! Całe szczęście internet nie śpi, czuwa! I wygrzebano na światło dzienne przebrzydłe nadużycie, którego się dopuściłam nazywając się osobą niepełnosprawną.

Bo przecież

Bo przecież pan autor komentarza wie lepiej kim jestem i co mi dolegało na przestrzeni całego mojego życia.
Pan autor komentarza wie lepiej kto i dlaczego ma prawo nazywać się osobą niepełnosprawną.
Ma prawo kpić sobie z logiki i wmawiać ludziom, że to moja własna.
Był obecny na wszystkich komisjach lekarskich, którym zostałam poddana.
Osobiście nadzorował proces przyznawania mi orzeczenia o niepełnosprawności.
Na podstawie strzępków informacji ujawnianych na blogu jest w stanie diagnozować ludzi przez internet.

Dość tego pieprzenia.

A teraz na serio

Nikt, nigdzie, w żadnym miejscu na świecie, nie ma prawa mówić Ci kim jesteś. Nikt nie ma prawa zabraniać Ci nazywać się osobą niepełnosprawną, nawet jeżeli nie posiadasz orzeczenia o niepełnosprawności, ani w żaden inny oficjalny sposób Cię nią nie uznano. Jeżeli czujesz, że w jakiś sposób, np. psychicznie lub fizycznie, niedomagasz, masz prawo identyfikować się jako osoba niepełnosprawna. Żaden anonim w internecie nie może Ci tego zabronić.

Choruję od 6 roku życia, moja niepełnosprawność jest nabyta i posiadam orzeczenie o niepełnosprawności, dlatego dziś tworzę ten wpis. Bo ani mi, ani nikomu innemu, nikt nie ma prawa mówić co powinien sądzić o swoim ciele, duszy i umyśle. Ja nie jestem tylko Pani Miniaturowa. 

Ja nigdy nie byłam „tylko”

Założyłam rodzinę, urodziłam dziecko, ukończyłam studia, zrobiłam prawo jazdy, dostałam pracę. To podobno nic nadzwyczajnego, ale są ludzie, którzy znają trochę lepiej moją historię, moje życie. Dlatego dla nich, dla tych ludzi, dla moich Czytelników, jestem kobietą pokonującą bariery i ograniczenia. Jestem inspiracją i motywacją dla sprawnych i tych trochę mniej. Jestem czyimś wzorem do naśladowania, jak należy ogarniać w życie mimo różnych przeciwności losu. Zostałam nominowana w plebiscycie Człowiek Roku 2017, zostałam wschodząca gwiazdą na liście najbardziej wpływowych blogerów, trafiłam na Listę Mocy, jako najbardziej wpływowa Polka z niepełnosprawnością, a przy tym wszystkim staram się nie zapominać kim jestem dla moich bliskich. 

Ja nie jestem tylko. Ja jestem aż. Wygrałam moje życie. Wywalczyłam to. I niczyja zawiść nie jest w stanie mi tego odebrać.


Pani Miniaturowa <– klikadełko jest magiczne i przenosi Cię na mój fanpage. 

A oto filmik będący fundamentem tego artykułu.

Nie kwestionuj cudzego "ja"

"Ta udawana niepełnosprawna" przemówiła.

Opublikowany przez Pani Miniaturowa na 13 lutego 2018

(Visited 415 times, 1 visits today)
 • Strasznie denerwują mnie osoby, które zawsze muszą wiedzieć lepiej i jeszcze te swoje „mądrości” rozprzestrzeniać ;/
  Łatwiej kogoś umniejszać niż poklepać po plecach z uznaniem 🙁

 • Wiesz co- ludzie to qurw.. :).
  A to, że jesteś sprawna i samodzielna to dzięki swojej tytanicznej pracy i wsparciu najbliższych.
  ps. Cudownie się Ciebie ogląda i słucha! <3

 • Zawsze znajdą się ludzie, którzy wiedzą „lepiej”, rozumieją czyjąś sytuację „lepiej” (nawet jeśli to obca osoba)… Ba, rozumieją ją „lepiej” niż bliscy i ona sama.

 • ewa

  Kurczę czytałam komentarze, dziwne ludzie jesteśmy w tym kraju. To już same nie wiemy o sobie tylko inni muszą nam tłumaczyć i dawać po łapkach – ej, przesadzasz, nie możesz tak o sobie mówić głośno. Pani Miniaturowo – ja pierdzielę

 • Pingback: Nie chcę być najchorsza ze wszystkich chorych - Pani Miniaturowa()

 • Niektórzy ludzie są chorzy z powodu niespełnienia i frustracji, i żeby jako tako poprawić sobie humor, muszą dowalić innym. Widać słabe to jednak lekarstwo, bo ciskają oskarżenia, wyzwiska i przykre komentarze wszem i wokół.
  Zapewne nie chodzi o to, czy jesteś niepełnosprawna czy nie, ale o to, że ktoś miał zły humor, musiał w związku z tym uprzykrzyć innym życie i akurat byłaś na widoku. I zapewne w ogóle nie chodzi o Ciebie, tylko o to, ze ktoś ma naprawdę kiepskie życie i musi sobie ulżyć.
  Powiedziałabym Ci, weź się nie przejmuj, ale wiem, że to trudne. Ciągle ćwiczę dystansowanie się od różnych hejterów, czasem mi się udaje, czasem nie.

 • Jakbym mogła, to bym Cię w ramach uznania po ramieniu poklepała. Po pierwsze, niezależnie od kontekstu, nikt nie ma prawa nikomu mówić kim jest i za kogo ma się kto uważać. Po drugie, jak zauważyłaś, jakiś człowiek, który Cię nie zna, próbuje Cię oceniać „po okładce”. A to zawsze po prostu dowód mentalnej ignorancji. O niepełnosprawności kiedyś mówiło się w Polsce w ogóle w ignorancki i krzywdzący sposób…
  Pocieszę Cię. Są ludzie po drugiej stronie skali komentowania. Moja koleżanka (195 cm człowieka) twierdzi, że życie osób poniżej 160cm (więc także moje, stąd właśnie znam jej opinię w tej sprawie) jest „takie trudne” i „to powinna byc niepełnosprawność, przecież nie zrobicie większości tego co wysocy. Boże, jak wam ciężko musiało być na wf-ie!”. Tak w ramach humorystycznego dodatku 😉
  Ja to mogę powiedzieć, że jestem po prostu niska i to nie zmienia świata (159 cm sprawiałoby, że przy Tobie czułabym się jak ludzie 190cm przy mnie!), ale przy pewnej skali miniaturyzacji przecież niektóre organy nawet nie mają się jak pomieścić. Zwłaszcza dorosłe organy, do licha! Ja to jestem pod wrażeniem tego, że dałaś radę z ciążą (tak czysto biologicznie nawet), pomijając że i przy tej okazji pewnie trafiały Ci się dobijające komentarze obcych, oceniających po okładce.

 • Wydaje mi się, że robisz z igły widły. W Polsce niepełnosprawność kojarzona jest przede wszystkim z osobami upośledzonymi umysłowo, poruszającymi się na wózkach, z laską niewidomego czy z głuchotą. Lżejsze formy niepełnosprawności są traktowane jako dziwactwo. Weźmy czasową niepełnosprawność. Można? Można, przecież jest masa osób z orzeczeniem czasowym, zwłaszcza osoby chore psychiczne (mało osób wie, że przewlekła choroba psychiczna kwalifikuje nas do orzeczenia, choć nie w każdym przypadku). Więcej pisz o rodzaju niepełnosprawności, który Cię dotyka, nie będzie takich komentarzy. Jednak jesteś bardziej sprawna od wielu osób niepełnosprawnych, więc z całym szacunkiem, ale guzik wiesz o ich życiu i jak im jest trudno.

  • Faktycznie, jak Miniaturowej wszczepiali endoprotezy, to też pewnie biegała przed, w trakcie i po fakcie, tak bez bólu itp. 😉 Pomyśl inaczej, bez endoprotez mogłoby nie być tak kolorowo z jej chodzeniem.
   To co, jak niesłyszącej od urodzenia osobie wszczepić implant, to już jest w 100% sprawna? Sprawność takiej osoby jest przecież uzależniona od technologii, a więc może być zawodna niezależnie od sytuacji niepełnosprawnej osoby.
   Z tego co napisałaś wynika jedynie, że jest niezbyt mądrze kojarzona. Wręcz ignorancko. Nie bez powodu niepełnosprawność choćby w orzeczeniach się stopniuje… ale to nadal niepełnosprawność.

   • Ja dalej prawie nic nie moge 😉 bliscy ubierają mi buty, ubierają skarpetki, wiążą sznurówki, czy WKŁADAJĄ do samochodu…no ale przecież na zdjęciach tego nie widać, więc takie Lavinki mogą potem pisać bzdury i być przekonane o ich słuszności.

    • Bo Ty przy tym wszystkim zbyt pozytywnie nastawiona pewnie jesteś 😉

  • Rozumiem, że doskonale wiesz co mi aktualnie jest i co mnie boli? Wiesz w jaki sposób się poruszam i jak funkcjonuję? Jestem niepełnosprawna ruchowo, chorowałam autoimmunologicznie, choruję ortopedycznie od 23 lat, to, że chodzę i jakoś żyje, jeszcze nie znaczy, że robię to świetnie i bez bólu. Polecam użyć od czasu do czasu wyobraźni albo milczeć, gdy nie ma się o kimś pojęcia. Są choroby, niepełnosprawności czy dolegliwości, których nie widać na uśmiechniętych zdjęciach. Na szczęście.

  • „Jednak jesteś bardziej sprawna od wielu osób niepełnosprawnych, więc z całym szacunkiem, ale guzik wiesz o ich życiu”. Logika LEVEL MASTER!
   Na tej samej zasadzie można powiedzieć:
   – Nie możesz znaleźć pracy i zabrakło ci dzisiaj na chleb, ale dzieci w Afryce to dopiero cierpią głód, więc guzik wiesz.
   – Szef prawił ci sprośne żarty w pracy i klepał po tyłku, ale nie gwałciło cię 50 żołnierzy na wojnie, więc guzik wiesz.
   – Mąż ci zdradził i uciekł z pieniędzmi, ale cię przy okazji nie bił, więc w ogóle ludzki pan i guzik wiesz.
   Długo by się tak można bawić i wymyślać podobne idiotyzmy.

   I jeszcze to: „Wydaje mi się, że robisz z igły widły. W Polsce […] lżejsze formy niepełnosprawności są traktowane jako dziwactwo.” Czyli że jak ktoś nie leży i nie charczy, bo odrąbało mu obie ręce i nogi, to właściwie zdrowy jest, niech nie marudzi i idzie biegać w maratonie???

 • Urszula Dębska

  Ludzie w internecie, którym wydaje sie, że sa znawcami w każdej dziedzinie; zdrowie, dieta, czy choćby jak pokazały ostatnie wydarzenia wspinaczka. Powiem Ci, ze podobnie ludziom starszym sie na ten przykład czasem nie mieści w głowie, że osoba młoda też może być niepełnosprawna. To, że na pierwszy rzut oka nie jest, nie znaczy, że jest zdrowa. Zresztą kim jesteśmy by oceniać lekarzami ? Mam własnie koleżankę, młodszą o rok, często miała przejscia ze starszymi osobami ze siedzi a jest młoda i zdrowa. Na to wyciagała orzeczenie o niepełnosprawności i kopara niektórym opadała.

 • To wszystko wynika chyba z faktu, że w Polsce niepełnosprawność jest bardzo często utożsamiana wyłącznie z osobami na wózkach inwalidzkich… Ludzie tym samym „zapominają”, że orzeczenie mogą mieć również inni i przyznam, że ja sama jeszcze jako dziecko byłam święcie przekonana, że istnieje tylko jeden rodzaj niepełnosprawności… Tyle, że ja z tego wyrosłam, a inni niekoniecznie…

 • Ja Zwykła Matkaa

  I co ja mam tu napisać. Co ten pan sobie myślał pisząc te słowa… Każdy z nas był lub jest postrzegany za niepełnosprawnego. Ja jako dziecko byłam stygmatyzowana chorobą mojej mamy. Padały teksty typu matka pierdol..ta to i córka też. Także wkurza mnie takie ocenianie ludzi. A najwięcej do powiedzenia mają Ci którzy o nas nic nie wiedzą, lub ich wiedza jest wybiórcza. Głowa do góry i do przodu.