Starsza Siostra Radzi

Z takim ryjem nie wychodzę z domu – Błąd!

z takim ryjem

Kilkanaście lat temu żyła sobie dziewczynka, która bardzo się bała. Bała się wychodzić na miasto, czuła lęk przed tłumem, ludzie wzbudzali w niej strach. Pewnego dnia, gdy wreszcie odważyła się wyjść, usłyszała „z takim ryjem to ja nie wychodzę z domu!”. Cierpkie słowa smagnęły jak bicz. Jeszcze bardziej zamknęła się w sobie. W swoich czterech ścianach.

Z takim, to znaczy jakim?

Żyła tak kolejne miesiące, coraz bardziej zamykając się w sobie. Pewność siebie malała, a kompleksy rosły. Stała się bardzo nieśmiała. Choć często znała odpowiedzi, nigdy nie zgłaszała się na lekcji. Nie chciała się wypowiadać przy klasie. Bała się, ktoś ją wyśmieje. Gdy szła ulicą w tyle głowy słyszała „z takim ryjem nie wyszłabym z domu”. Wstydziła się wszystkiego co z nią związane. 

Pewnego dnia poszła do fryzjera. Strzygąca ją kobieta zauważyła, że dziewczynka smutno zerknęła w swoje odbicie w lustrze, by natychmiast spuścić wzrok. Po paru minutach pracy nad włosami dziewczynki, zagadnęła ją:
– Wiesz, jesteś bardzo podoba do swojej mamy. To taka miła kobieta. Obie macie bardzo ładne buźki. I masz takie długie rzęsy i śliczne duże niebieskie oczy… – rozgadała się na dobre kobieta. A dziewczynka słuchała, nie dowierzając własnym uszom. Wpatrywała się w każdy fragment swojej twarzy, o którym opowiadała kobieta. Miała rację. Dziewczynka była niezwykle podobna do swojej mamy, która była… ładna!

Zaczęła myśleć, „z takim ryjem…to znaczy z jakim?! Przecież jest ok! Kształt buzi normalny, oczy duże, rzęsy śliczne, brwi do ogarnięcia, a nos… no cóż, nie można mieć wszystkiego…”. A poza tym co za różnica jak ja wyglądam?! Jestem miła, koleżanki mnie lubią i mam dobre oceny. Rodzice mówią, że mam duże poczucie humoru, czy ja jestem gorsza od innych?! Nie!

Powolna ewolucja

Dziewczynka zaczęła nad sobą pracować. Zrozumiała, że nie może całe życie na głos powtarzać sobie „jestem niska i mam kompleksy„. Zaczęła więcej wychodzić na miasto, umawiać się z koleżankami i wtedy zrozumiała, jak wiele traci na swojej nieśmiałości. Postanowiła wyćwiczyć w sobie pewność siebie i po kilku latach jej się udało! Stała się wygadana, pewna siebie, otwarta, przyjacielska, a przede wszystkim zrozumiała, że…

„Z takim ryjem” mogę wszystko

Bo to ja byłam tą dziewczynką, którą zatykało z nieśmiałości, gdy ktoś ją zagadywał. To ja unikałam ludzi. To ja bałam się patrzeć im w oczy. Ale tamtej dziewczynki już nie ma – jest Pani Miniaturowa, niepełnosprawna, niskorosła mama, która uczy ludzi, jak każdego dnia pokonywać swoje małe słabości.

 


Pani Miniaturowa <– to jest magiczne klikadełko, które przeniesie Cię na mój profil na Facebooku. Polub go, a już zawsze będziesz zakładnikiem w mojej karuzeli śmiechu.

Jeżeli lubisz śledzić ludzi to niezły z Ciebie świrek. Możesz mnie stalkować na:
Google+ Pani Miniaturowa
Instagram Miniaturowa.pl
Twitter Pani Miniaturowa

Klikaj w pogrubione! One to lubią! 🙂

(Visited 733 times, 1 visits today)
 • Że niby jesteś nieładna? A któż Ci tak rzekł? Jak bezduszni mogą być czasami ludzie… Nigdy mnie to chyba nie przestanie zadziwiać, ile słowem, językiem, głosem można wyrządzić krzywdy drugiej osobie. Więcej czasem niż czynem… A Ty śliczna jesteś;-)

 • Pingback: Poweekendzie #6 - Muffin Case - niepopularny blog w dzisiejszej blogosferze()

 • Ty nieśmiała? Szok! A ten kto Cię tak skomplementował być ślepą qurwą- jesteś śliczna! <3

 • Pingback: Nikt mnie nie chce, bo jestem niska! - Pani Miniaturowa()

 • Bardzo motywujący wpis. To jest niesamowite, jak bardzo nam w głowie zostają takie słowa, usłyszane kiedyś, dawno temu. Ja przez takie słowa do dziś nie znoszę okularów 🙂

  • A to ja się przełamałam i ludzie mówią, że sa przeurocze 😀

   • Też potem tak słyszałam, ale soczewki są po prostu o wiele wygodniejsze, abstrahując już od wyglądu z wadą -6.5 😉

 • Pół mojego życia słyszałam podobne słowa i niestety, bardzo one podkopały moją samoocenę, do tego stopnia, że nadal nie potrafię polubić siebie. Ludzie są czasem za bardzo okrutni…

 • Wiele razy słyszałam podobne słowa. Chociaż od tamtego czasu minęło już parę lat i jestem zupełnie inną osobą to te słowa chyba już zawsze zostaną gdzieś z tyłu głowy. Na szczęście teraz z łatwością potrafię je przepędzić. 🙂 Bardzo potrzebny wpis. Uwielbiam czytać Twoje teksty. Zawsze dają nadzieję i taki promyczek radości. 🙂 <3
  #dobrykomentarz

 • Renata Więckowska

  Brawo dla Pani fryzjerki za zapoczątkowanie tej przemiany 🙂

 • Mnie smuci to jak bardzo łatwo podkopać czyjąś pewność siebie kilkoma słowami i budować ją na nowo czasami przez lata. Słowa mają wielką moc, którą bardzo łatwo można zranić, dużo ciężej wykorzystać do tworzenia czegoś dobrego. Szkoda, że nie da się odwrotnie, ale ponoć zło zawsze jest łatwiejsze.

 • Magda

  Przykre, że ktoś tak mówi. Potem takie słowa niesie się przez cale życie i trudno się z nich wyswobodzić.

 • Paulina Trybus

  Super wpis, bardzo mi się podoba, jakbym czytała o sobie 🙂

 • „Z takim ryjem” dostałam staż w dużej drużynie sportowej, a dziewoja, która wypowiedziała to samo w stosunku do mnie, dalej mieszka w tej samej pipidówie i sama wygląda raczej niekorzystnie 😉

  • Nie samym „ryjem” człowiek chodzi i żyje 😀 jeszcze trzeba mieć ogarnięte w głowie, a to już sztuka nie dla każdego

 • Mam nadzieję, że wszystkie dziewczyny z kompleksami trafią na kogoś miłego, kto im powie, że są ładne, tak jak Tobie się zdarzyło! Pozdrawiam :*