Ubrania dla niskich osób – okiem Pani Miniaturowej

Kojarzycie stały tekst blogerów „często pytacie mnie o…” lub „sporo z Was pytało mnie ostatnio o…” ? Oni kłamią. Blogerzy nie są wyszukiwarką Google. Rzadko ktoś nas pyta o coś godnego wspomnienia o tym na blogu. Ale dziś spadła mi gwiazdka z nieba. Pytanie! I to nawet nie o przepis na kaszankę z influencera, tylko o ubrania dla niskich osób. Czy wiem, gdzie jest sklep z ubraniami dla niskorosłych kobiet? Gdzie niska osoba może kupić ciuchy? Jak ogarniam sobie takie zakupy?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Ubrania dla niskorosłych

 

Przyzwyczaiłam się, że jak jest coś specjalnego, specyficznego, dedykowanego danej grupie, to zazwyczaj jest droższe. Dlatego z ręką na sercu przyznaję, że nigdy nie szukałam konkretnych ubrań dla niskorosłych, ponieważ sądziłam, że ich cena będzie wyższa niż zwykłych ciuchów. Kiedyś czytelniczka napisała, że za granicą ubrania dla niskich osób są bardziej dostępne, być może w Polsce też by się znalazł taki sklep? Nie wiem. Może Ty znasz? Daj znać w komentarzach! Mam 133 cm wzrostu, coś niecoś wiem na temat bycia malutką.

&nbsp

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pani Miniaturowa (@miniaturowa.pl)

;

Ubrania dla niskich – a są takie?

Istnieje problem z samym pojęciem „ubrania dla niskich”. Wiecie dlaczego? Bo mnóstwo ludzi myśli, że to kwestia pójścia do sklepu dziecięcego, ściągnięcia czegoś z wieszaka i udania się do kasy. Nic bardziej mylnego. Osoby niskorosłe mają specyficzne potrzeby związane z zakupem ciuchów. W związku z tym ubrania dla niskich nie mogą być równoznaczne z ubraniami dla dzieci! Dlaczego? Dorosłe osoby z deficytami wzrostu mają inne proporcje ciała niż dzieci, które nie przeszły jeszcze okresu dojrzewania płciowego. Kobiety mają zaokrąglone biodra i piersi, natomiast panowie szerszą klatkę piersiową i barki. Zaburzenia, schorzenia, lub choroby, powodujące niskorosłość mogą być też przyczyną problemów ortopedycznych. Z kolei te prowadzą do deformacji ciała, np. silnego skrzywienia kręgosłupa, a w późniejszym czasie, garba. W tej sytuacji „to idź i kup sobie coś na dziecięcym” odpada!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pani Miniaturowa (@miniaturowa.pl)

„To idź do krawcowej”

 

Na moje jojczenie, że mam problem z kupowaniem ubrań, odpowiedziano mi kiedyś, że przecież mogę iść z kupionym ciuchem do krawcowej, a ona mi to skróci i zwęzi. Jasne, że mogę, ale w tym momencie płacę dwa razy. „Jeżeli chcesz płacić raz, kup materiał i zanieś do krawcowej, ona ci uszyje na zamówienie”. Niby tak, ale czas, czas, czas! Szukać materiał, kupić odpowiedni i w dobrej ilości, czekać na zamówienie, lub odbierać gdzieś w terenie, wozić do krawcowej, umawiać się na mierzenie, potem przymiarki próbne itd. W ten sposób na jednego ciuszka wydaję równowartość drugiego, na paliwo i mój czas, który przecież też kosztuje. „To naucz się szyć”. Poważnie, nawet przy najszczerszych, dobrych intencjach rozmówcy, takie komentarze mnie irytują.Nie mam ochoty uczyć się szyć, nie chce mi się, nie mam czasu, po prostu nie i koniec.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pani Miniaturowa (@miniaturowa.pl)

Pragnę miejsca, gdzie dostanę gotowy produkt, spełniający moje oczekiwania, lecz to marzenia ściętej głowy. Nie jestem w tej kwestii odosobniona, ponieważ wiele kobiet i mężczyzn normalnego wzrostu również musi poświęcić swój czas na odnalezienie dobrze leżącego, ładnego, wygodnego ciucha. Można by rzec, to problem wielowymiarowy. Po prostu wszyscy jesteśmy różni, mamy inne kształty i upodobania. Nazwijmy to sprawiedliwością natury i branży mody 🙂 Staram się kupować tak, żeby nie musieć już nic dodatkowo majstrować przy ubraniach.

Ubrania dla niskich osób – moje ulubione sklepy

Gdzie niska osoba może kupić ubrania bez obaw, że dostanie wścieklizny? Osobiście wybieram sklepy, gdzie mam pewność, że kupię rozmiar XXS/XS, bo tam czasem uda mi się dobrać coś sensownego na mnie. W przypadku nadprogramowych kilogramów sytuacja nieco się komplikuje i choć niektóre ubrania są dobre na długość, to niestety guziczki piszczą, błagając o litość 🙂 Kiedyś często kupowałam w New Jorkerze lub H&M, ale mój gust się zmienił i zdecydowanie bardziej wolę Zarę i Mohito (z olbrzymią przewagą Mohito), gdzie łatwiej o eleganckie, kobiece ubrania, których potrzebuję m.in. do pracy. No dobra w Smyku też się zdarzało, ale tylko jednolite, proste ciuszki, bez wydziwiaństw. Nie lubię dziecięcych wzorków i różowych kolorków, od których uginają się wieszaki z odzieżą dziecięcą. OK są małe wyjątki!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pani Miniaturowa (@miniaturowa.pl)


Dlatego w moim przypadku sklep z ubraniami dla niskich osób byłby spełnieniem marzeń. Nie musiałabym krążyć między wieszakiem, a przymierzalnią, starając się dobrać coś, co leżałoby na mnie względnie dobrze. Prawie zawsze jest coś nie tak, a to dekolt rozrywa, a to materiał marszczy się na plecach lub formuje w wielkie buły, ciuch jest za szeroki i zsuwa mi się z ramion, albo spodnie są zaprojektowane na dziewczynkę normalnej budowy i biodra mi się w nich nie mieszczą. Ale się nie poddaję 🙂

 

Wciąż szukam nowych sklepów, w których nie będę musiała wydawać całej pensji na dwie szmatki 😉  Może Wy mi podpowiecie coś ciekawego?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pani Miniaturowa (@miniaturowa.pl)


Polub fanpage Pani Miniaturowa – niepełnosprawnej, niskorosłej mamy z Opola.  Moje życie od kuchni poznasz na Instagramie – Miniaturowa.pl – dodaj mnie do obserwowanych!

Skip to content