Nastolatki i czytanie książek

Dzisiejsza młodzież coraz rzadziej sięga po książki. Zamiast czytać, woli spędzać wolny czas przed komputerem, oglądać telewizję, słuchać muzyki. Większość nastolatków czytanie książek uważa za nudny obowiązek. Za nudne uważają zwłaszcza lektury szkolne. Większość młodych ludzi czytanie lektur zastępuje korzystaniem z ich opracowań, przez co wiele traci.

Zalety czytania książek

Warto więc uświadomić młodym ludziom, że książka może być przyjacielem człowieka. Czytając książki poszerzamy swą wiedzę o świecie, rozwijamy wyobraźnię, łatwiej przyswajamy wiedzę i zasady ortografii, poszerzamy swój zasób słownictwa, łatwiej wyrażamy swe myśli i uczucia, łatwiej się komunikujemy i wypowiadamy.
Czytanie redukuje stres i poprawia nastrój. Dla wielu osób czytanie jest odskocznią od szarej rzeczywistości, od problemów dnia codziennego. Podczas czytania zostajemy przeniesieni w inny świat, śledzimy i przeżywamy losy bohaterów. Dzięki temu zyskujemy większą zdolność do zrozumienia ludzkich emocji. Bohaterowie literaccy, podobnie jak my, popełniają różne błędy. Uczymy się na błędach i doświadczeniach bohaterów literackich, dzięki czemu nabywamy wiedzę na temat możliwości zachowań w różnych, nieznanych nam dotychczas sytuacjach.

Jak zachęcić młodzież do czytania książek?

Większość młodzieży fascynuje się kinem. Dobrym sposobem, by zachęcić młodego człowieka do sięgnięcia po książkę jest zabranie go do kina na ciekawą adaptację filmową, następnie można wręczyć mu książkę, na podstawie której powstał film i zaproponować, by porównał obie wersje.
W ostatnim czasie coraz więcej książek wydawanych jest w nowoczesnej i bardzo atrakcyjnej formie e-booków i audiobooków. Aby je czytać czy słuchać w zasadzie wystarczy tylko smartfon – podstawowy atrybut dzisiejszego nastolatka. Tym sposobem młody człowiek w wolnej chwili, np. podczas jazdy autobusem może przeczytać czy posłuchać kilka stron książki.
Jeżeli dana książka przypadnie młodemu człowiekowi do gustu, rozbudzi jego ciekawość do sięgnięcia po kolejną książkę z danej serii, z danego gatunku lub z pokrewnych gatunków, a następnie po kolejne lektury. Dużą popularnością wśród nastolatków cieszy się seria książek Harry Potter. Nastolatek, który przeczyta pierwszą część tej serii, z pewnością sięgnie po kolejne.
Czytanie książek powinno być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego warto proponować młodzieży książki zgodne z ich zainteresowaniami.

Skip to content