Czego uczy swoje dzieci naiwniak?

Wiesz czego uczy swoje dzieci naiwniak? Ograniczonego zaufania. Czy je krzywdzi? Nie wiem. Za to wiem, jak bardzo krzywdzone jest w życiu dziecko, które zawsze wszystkim ufa. Opowiem Ci dlaczego.

Byłam dziewczynką, którą wychowano w przeświadczeniu, że jak będzie się ładnie uczyć, będzie dla wszystkich miła i grzeczna, to świat stanie przed nią otworem. A oczywiście, że stanął otworem. Tym tylnym. Byłam święcie przekonana, że skoro ja jestem wychowana, kulturalna, empatyczna i chcę dla innych dobrze, to oni również tacy będą. Sądziłam, że jak ja postępuje zgodnie z prawem i zawsze przestrzegam zasad i regulaminów, to oni też będą to robić. Byłam koszmarnie naiwnym dzieckiem, przekonanym, że świat składa się wyłącznie z miłych dzieci, dobrych ludzi i ewentualnie kilku bandziorów, o których mówi się w telewizji. Naiwniak ze mnie był straszny.

A wiesz jak kończy naiwniak?

Oszukiwano mnie, kłamano mi w żywe oczy, a ja każdemu wierzyłam, każdemu ufałam. Raz nadmierna wiara w to, że wszyscy są dla wszystkich dobrzy, zostałam poparzona. Bo wykorzystano moją naiwność. To była zabawa, w której wyrządzono mi realną krzywdę. Nikomu o tym nie powiedziałam. Rany się zagoiły, obyło się bez blizn. Tak kończą naiwniacy. Z guzem na głowie, butem w dupie i ranami na złotym serduszku. Byłam wtedy dzieckiem. Na szczęście wraz z doświadczeniem życiowym zeszło na mnie olśnienie, że heloł… ludzie bynajmniej nie są tacy dobrzy, jak to sobie wyobrażałam. Ba! Nawet ci, dla których ja byłam miła, niekoniecznie mieli ochotę być mili dla mnie! O tak. Życie dało mi gorzką nauczkę. Przestałam wszystkim we wszystko wierzyć. 

Pewnego dnia, gdy dziewczynka dorosła

– Mama, a wiesz co?! Bo X mi powiedział, że ma 200 dolarów w szafce!
– Ojej, nie powinien takich rzeczy nikomu opowiadać!
– Dlaczego?! 
– A gdyby podsłuchał to zły człowiek i śledziłby X, żeby dowiedzieć się gdzie mieszka i włamałby się do jego domu? Poza tym chwalenie się pieniędzmi jest… jakby ci to powiedzieć… nieładne.
– Mama, a ja ile mam w skarbonce?
– Nie życzę sobie, żebyś komukolwiek opowiadał o tym, co i ile masz w skarbonce. Ani jakie mamy rzeczy w domu.
– A ile mam?
– Wystarczająco dziecko, wystarczająco.
– Ja też chciałbym mieć 200 dolarów!
– Ech, ale zdajesz sobie sprawę, że X mógł tak tylko gadać, żeby zrobić na innych dzieciach wrażenie? Nie mówię, że X kłamał, ale czasami niektórzy ludzie opowiadają różne rzeczy, żeby zaimponować innym. Ludzie kłamią i nie zawsze warto im ufać. Robią to z kompleksów, by nas zawstydzić, by poczuć się lepszymi od nas, by nas zasmucić, sprawić byśmy zazdrościli im czegoś, czego tak naprawdę nie mają. Choć oczywiście X faktycznie może mieć te 200 dolarów i bardzo fajnie, że ja ma, ale nie powinien tego rozpowiadać, bo to niebezpieczne.
– Ahaaa! To ja nie będę nikomu mówił, ile ja mam.
– To dobrze. Bo lepiej chwalić się pełną głową niż pełnym portfelem.

Naiwniak wie czego uczy

Po tej rozmowie jeszcze kilka dni spędziliśmy na omawianiu trudnego tematu. Zależało mi na tym, by moje dziecko zrozumiało, że świat nie jest pełen złych, zakłamanych ludzi, ale jednocześnie powinniśmy pamiętać, że niektórzy mogą troszkę naginać rzeczywistość. Z różnych powodów: ze wstydu, z powodu kompleksów, by się komuś przypodobać, by zrobić wrażenie na innych itd. Nie chciałam wpajać mu paranoicznego lęku przed oszustami. Chciałam pokazać mu, że nie każdy postrzega świat tak jak on. I nie warto przejmować się tym, że ktoś coś ma, a my nie. Bo przecież my też możemy to mieć. Trzeba tylko chcieć i sobie na to zapracować. A czy warto każdemu zawsze ufać i wierzyć we wszystko co mówi? Może i warto, ale czy to rozsądne? Chyba nie… bo niektórych powstrzymuje tylko ich wyobraźnia. 

Czy uczenie starszych dzieci zasady ograniczonego zaufania to odbieranie im beztroski dzieciństwa?
Czy Twoje dziecko kłamie?
Rozmawialiście już na temat afiszowania się dobrami materialnymi?


Pani Miniaturowa <— Nie zapomnij odwiedzić i polubić mnie na Facebooku! PS: Obiecuję, że ja nie pouczam ludzi, jak mają wychowywać swoje dzieci. Ja tylko opowiadam o czym rozmawiam z moi.

Skip to content