Nie pytaj dziecka o zdanie na niby

Nie lubimy uczucia, jakie towarzyszy nam, gdy orientujemy się, że ktoś zupełnie nie liczy się z naszym zdaniem. Gdy z fałszywą troską zwraca się do nas, udając, że obchodzi go to, co powiemy. Dlaczego więc robisz to samo w domu? Nie pytaj dziecka o zdanie na niby!

Nie pytaj dziecka o nic, jeżeli nie chcesz znać odpowiedzi

Jeżeli nie chcesz jej znać, lub nie zamierzasz jej uszanować. Po co to robisz? Iluzja samodzielności przesiąknięta nutką fikcji wcale nie poprawia relacji rodzica z dzieckiem. Wręcz przeciwnie. Zastanów się jak czułbyś się w tych sytuacjach?

– Jaką chcesz ubrać bluzeczkę?
– Żółtą, z czerwonym traktorkiem.
– Nie. Żółta jest brzydka.Ubierzemy ci tą niebieską. 

– Na deser chcesz serniczka, czy ciasto z galaretką i owocami?
– Z galaretką.
– Dam ci serniczka. Zobaczysz, że jest pyszny.

– Którą bajkę ci przeczytać?
– O misiu na księżycu.
– Przeczytam ci inną. Tą o rycerzach.

– Chcesz pić?
– Nie.
– Masz, napij się.

Po co to wszystko? Dlaczego tak robisz?

Nie pytaj dziecka o zdanie na niby

Pytaj naprawdę. Naucz się szanować jego decyzje i wybory, a już zwłaszcza, gdy sam prosisz o ich podjęcie. Chcesz by dziecko ubrało kalosze, ponieważ na dworze pada deszcz? Nie podsuwaj mu jednocześnie sandałków do wyboru. Może zamiast tego spokojnie powiedz: dziś pada, ubierzemy kaloszki, byś mógł skakać po kałużach. Wolisz, by na podwieczorek zjadło owoc? To może pozwól mu wybierać między dwoma różnymi owocami lub warzywami, a nie między bananem a czekoladą. Pamiętaj, że nie zawsze uzyskasz odpowiedź, która cię satysfakcjonuje lub w danym momencie ci pasuje. Naucz się zadawać pytania, tak, byś nigdy nie miał okazji pokazać dziecku, że nie obchodzi cie jego opinia. Nie ucz go, że można nie liczyć się z jego zdaniem i emocjami, które odczuwa. W przeciwnym razie wychowasz człowieka, który zamiast mówić co myśli, zawsze będzie próbował odgadnąć wolę pytającego. Będzie żyło wbrew sobie, byleby zawsze zadowalać innych. Nie mówię, że masz całkowicie oddać stery w ręce kilkulatka. Uważam, że powinieneś rozmawiać, tłumaczyć, pytać, a przede wszystkim szanować. Mały człowiek też się liczy. Też chce być ważny. Umożliwiaj mu to. 

Dobry rodzic rozmawia z dzieckiem, najlepszy stara się zrozumieć

 


Tutaj mam garść porad od dzieci dla wszystkich dorosłych.

Odwiedź Facebooka i polub mój fanpage Pani Miniaturowa
Jeżeli chcesz obserwować mnie na większą skalę, stalking koniecznie zacznij od:

Google+ Pani Miniaturowa
Instagram Miniaturowa.pl
Twitter Pani Miniaturowa

Skip to content