Dostępność Plus – Łatwiej. Lepiej. Wygodniej.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak żyje się w naszym kraju osobom starszym, schorowanym, niepełnosprawnym, czy choćby rodzinom z małymi dziećmi? Jak myślisz, czy często napotykają przeszkody, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej? Ile barier spotykają każdego dnia? Cyfrowych, technologicznych, architektonicznych i tych w naszych głowach. Są ich tysiące, lecz sytuacja ma ulec poprawie. Wszystko dookoła nas może zacząć zmieniać się na lepsze, za sprawą programu Dostępność Plus <– dowiedz się więcej. 

Dostępność Plus – co to?

Unia Europejska pochyliła się nad problemami 80 milionów ludzi, którzy nieustannie zmagają się z najprostszymi czynnościami dnia codziennego. Są to osoby z niepełnosprawnościami, starsze, oraz wszystkie te, które nie są w stanie w pełni korzystać ze wszystkich miejsc, towarów i usług dostępnych na rynku. Dlatego podjęto decyzję o ujednoliceniu wymogów dostępności wybranych produktów i usług. A po ludzku? Tworzone jest prawo, które ma na celu ułatwienie nam życia, poprzez likwidację istniejących i zapobieganie powstawaniu nowych barier. Poprawie ma ulec jakość życia oraz niezależność życia wszystkich obywateli. Program Dostępność Plus jest odpowiedzią naszego rządu na Europejski Akt o Dostępności.

Do kogo kierowany będzie program?

Program Dostępność Plus ma wpływać na działania przedsiębiorców oferujących produkty i usługi, ale i samorządów oraz administracji publicznej. Mają być one ukierunkowane na poprawę dostępności większości sfer naszego życia. Docelowo ma to wyglądać tak: jeśli importowane są sprzęty elektroniczne, to będzie się kładło większy nacisk na to, by wyposażone były one w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Jeżeli deweloper buduje osiedle, ma zadbać o to, by pewien procent tych mieszkań był dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mają być wyposażone w windy, wygodne podjazdy oraz specjalne parkingi. To samo w przypadku projektowania i budowy budynków użyteczności publicznej. Oczywiście są to tylko przykłady, ponieważ działań ma być o wiele więcej. Część z nich już stosuje się w naszym kraju, choć jeszcze nie w takim stopniu i zagęszczeniu, jak byśmy sobie tego mogli życzyć.

Ma być łatwiej, lepiej i wygodniej: dla osób z niepełnosprawnościami, dla osób z trudnościami, ale nie identyfikującymi się jako osoby niepełnosprawne, dla osób starszych, kobiet w ciąży i rodzin z dziećmi. Oznacza to, że praktycznie każdy z nas będzie miał możliwość zetknięcia się z efektami wprowadzenia programu Dostępność Plus. Ciekaw szczegółów? –> Klik!

Ile?

Program Dostępność Plus zaplanowany jest na lata 2018-2025. Łączna kwota, jaką planuje wydać rząd to 23 miliardy złotych. Kto za to zapłaci? Program finansowany jest głównie ze środków unijnych, z których Polska korzysta od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej. 23 miliardy na 8 obszarów: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Czy to dużo czy mało, dowiemy się już za kilka lat.

Plany i nadzieje związane z Programem Dostępność Plus

Wyobraź sobie Polskę, w której wszystkie środki transportu publicznego wraz z ich infrastrukturą (czyli przystankami, dworcami itp.) zmodernizowane są tak, by mogły z nich korzystać osoby o szczególnych potrzebach. Pomyśl, o ile lepsze stanie się życie dzieci z niepełnosprawnościami, gdy pojawi się więcej szkół wyposażonych w sprzęt ułatwiający im naukę. Szkół, w których zatrudniony będzie wykwalifikowany personel świadomy ograniczeń, z jakimi borykają się ich podopieczni. 

Koniec z błąkaniem się po szpitalach i przychodniach w poszukiwaniu windy, podjazdu, czy otwartej toalety dla osób niepełnosprawnych. Koniec z odmowami badań profilaktycznych spowodowanymi brakiem odpowiedniego sprzętu i personelu zdolnego prawidłowo obsłużyć osobę potrzebującą pomocy. Problemy z komunikacją? Również mają zostać rozwiązane.

W telewizji ma być więcej programów dostosowanych do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Strony internetowe administracji publicznej mają umożliwić załatwienie wszystkich spraw bez potrzeby wychodzenia z domu. Zrobienie zakupów (również on-line), nadanie listu, odbiór paczki, a także dostęp do wszelkiego rodzaju instytucji kultury i sztuki mają być dostępne dla każdego. Jako coś normalnego, należącego się każdemu, a nie tylko wybranym!

Planowane jest utworzenie zaplecza badawczego dla różnych gałęzi przemysłu. Będą tam poszukiwane najbardziej funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązania dla produktów i usług. Nowe produkty i rozwiązania mają być testowane pod kątem dostępności, a państwo ma wesprzeć przedsiębiorców we wprowadzaniu ich na rynek.
Brzmi sielankowo. Trzymam kciuki, by nasz rząd, przedsiębiorcy i obywatele byli gotowi na tak szeroko zakrojone działania mające na celu poprawienie dostępności. Program Dostępność Plus zakłada wprowadzanie zmian w prawie, które pomogą sprawnie zarządzać procesami w zakresie poprawny dostępności. 

Moim zdaniem

Moim zdaniem program Dostępność Plus jest dobrym, pierwszym krokiem w stronę poprawienia sytuacji osób z niepełnosprawnościami, ludzi starszych i rodzin z dziećmi.
Ale! Program zaplanowany jest na lata 2018-2025, co daje nam 6,5 roku (mamy już czerwiec!). Miejmy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, by tego rodzaju działania w przyszłości mogły funkcjonować długofalowo. Samo wprowadzenie odrębnych przepisów, zmiany w polityce, planowanie i realizacja przetargów, budowy, przebudowy, zajmą mnóstwo czasu. Ciekawskich zapraszam na fanpage Dostępność Plus, gdzie na bieżąco można obserwować rozwój programu.

Jednocześnie musimy pamiętać, że żadne zmiany na poziomie instytucjonalnym i prawnym nie zmienią mentalności naszego społeczeństwa. Jeżeli ludzie nie będą chcieli ułatwiać życia osobom dotkniętymi różnymi ograniczeniami, wszelkie próby zmian będą napotykały na opór, trudności. Musimy zadbać o edukację społeczeństwa podnoszącą świadomość ludzi oraz wprowadzającą na rynek zasobów ludzkich, grup zawodowych w pełni zorientowanych na praktyczną likwidację utrudnień z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, starsze, schorowane, oraz rodziny z dziećmi. 

Och, już nie bądź taka niedostępna …Polsko! A Ty czytelniku, jak sądzisz, kiedy w naszym kraju będzie tak jak w tytule wpisu: łatwiej, lepiej i wygodniej? Dla każdego z nas. Bez wyjątku.

Wasza Pani Miniaturowa, która nie może doczekać się zmian i już wyobrażająca sobie, jak swobodnie kupuje bilet parkingowy w specjalnie obniżonym parkomacie. Marząca o tym, że uda jej się bez problemu otworzyć drzwi prowadzące do budynku administracji publicznej, a jej znajomi na wózkach zyskają możliwość przebadania się u lekarzy specjalistów i nie tylko.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności.

Skip to content