One Click Accessibility – Twój blog bez barier!

Jeżeli tak jak ja zastanawiałeś się, w jaki sposób zwiększyć dostępność swojej strony internetowej dla osób z niepełnosprawnościami, spieszę powiadomić, że mam rozwiązane! To wtyczka One Click Accessibility. Łatwa, prosta, a co najlepsze – zupełnie darmowa! A podpowiedział mi ją kolega z pracy – dziękuję i pozdrawiam!

One Click Accessibility – a na co to komu?

Osoby starsze, czy osoby z niepełnosprawnościami potrzebują naszego wsparcia i ochoty, by pomóc im w odbiorze naszych treści. Ich komputery, smartfony i inne urządzenia często już domyślnie ustawione są tak, by maksymalnie pomóc im w przeglądaniu internetu, ale… nie zawsze tak jest. Nie każdy ma taką możliwość, lecz my – twórcy internetowi możemy zadbać, by jak najwięcej osób miało w życiu łatwiej.

Tłumaczyłam Wam już dlaczego dodawanie napisów na YouTubie jest ważne – o tutaj. Pokazywałam również jak w łatwy sposób dodać napisy do swoich filmików. Czy muszę komukolwiek tłumaczyć dlaczego warto zadbać o większą dostępność swojej strony internetowej? No heloł, uważam to za nasz obowiązek wobec osób, które tego ułatwienia potrzebują.

Trochę technikaliów

Używam tej wtyczki na wordpressie i jak widzicie na powyższym obrazku, w sposób nienachalny wskazuje miejsce, gdzie można kliknąć, aby poprawić czytelność strony. Ikonkę tę można zmienić, ale pozostałe obrazki są moim zdaniem mniej intuicyjne i osoba, która będzie tego potrzebowała nie będzie wiedziała, że jak kliknie w mały obrazeczek, to coś się zadzieje. Piktogram powszechnie kojarzący się z niepełnosprawnością najlepiej sprawdzi się w tej roli. Przecież chcemy to ludziom ułatwiać, a nie utrudniać, prawda?

Tak wygląda wtyczka w kokpicie bloga.


Ustawienia główne:

Tutaj oczywiście ustawiacie sobie wszystko po swojemu, albo odgap ode mnie. Bez krępacji 🙂

Później zajmujemy się ustawianiem „panelu”, co ma być widoczne, a co nie. Na początku wszystkie napisy są w języku angielskim, ale możecie sobie po swojemu przetłumaczyć poszczególne polecenia, tak aby były zrozumiałe dla Waszych czytelników.

Wszystko jest banalnie proste i łatwe w obsłudze, wystarczy tylko minimalna znajomość języka angielskiego lub pomoc Wujka Google 🙂 Nie będę się rozpisywała nad znaczeniem poszczególnych ustawień, ponieważ jest to aż nadto zrozumiałe. Nie raz przecież sami korzystamy z tych „dyngsów”, a przynajmniej mi się zdarza. Np. notorycznie powiększam czcionki na urządzeniach, na których pracuję 🙂  Przepisując lub sprawdzając ciągi liczb lepiej się nie pomylić…

To co? Nie traćcie czasu i zainstalujcie wtyczkę One Click Accessibility na swojej stronie. Nasi czytelnicy na to zasługują 🙂

Pozdrawiam
Pani Miniaturowa <— odwiedź mój fanpage na Facebooku!

PS: Jakie znasz jeszcze inne sposoby, aby ułatwić osobom starszym i/lub z niepełnosprawnościami korzystanie z internetu?

 

Skip to content