Dlaczego dodawanie napisów na YouTubie jest ważne?

Mam kanał na YouTubie, na którym opublikowałam kilka filmików. Mam nadzieję, że jeszcze do tego wrócę, bo sprawiało mi to frajdę. Pamiętam, gdy udało mi się skończyć prace nad pierwszym filmikiem, byłam mega zajarana! Przed jego publikacją postanowiłam, że każde moje nagranie na YT będę starała się dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z tego powodu uważam, że dodawanie napisów na YouTubie jest ważne.

Dodawanie napisów na YouTubie jest ważne!

Stworzyłam instrukcję, jak dodawać napisy na YouTubie, gdzie opisałam jeden z możliwych sposobów. Kliknij tutaj, aby przenieść się do tego wpisu. Krok po kroku, za pomocą screenów pokazałam co i jak. Wspomniałam tam, że w Polsce żyje prawie milion osób, które mają problemy ze słuchem. Dlatego dodawanie napisów na YouTubie jest ważne! Owszem, to jest pracochłonne, bywa upierdliwe, opóźnia publikację filmiku, trzeba się trochę napracować, ale uważam, że warto. Ci ludzie na to zasługują. Oni potrzebują napisów!

„Po co mam się męczyć z dodawaniem napisów, skoro moje filmiki ogląda tylko kilka osób!”

No właśnie! A może, gdybyś miał napisy, to zwiększyłoby się grono Twoich odbiorców? Są ludzie, którzy czekają, aż zaczniesz to robić!

Jacy ludzie?
– osoby niesłyszące
– osoby słabosłyszące
– ludzie z zaburzeniami przetwarzania dźwięków na konkretne komunikaty (słyszą, ale nie wszystko są w stanie przetworzyć i zrozumieć)

Jeżeli fakt wspierania osób z niepełnosprawnościami do Ciebie nie przemawia, lub błędnie zakładasz, że jest ich mało (bardzo się mylisz! Są niepełnosprawności, których nie widać!), to są jeszcze inni członkowie społeczeństwa, którzy chętnie obejrzeliby Twoje nagrania, gdybyś im to ułatwił dodając napisy:

– rodzice, którzy nie chcą zbudzić dzieci
– ludzie, którzy nie chcą zbudzić partnera
– pracownicy, którzy chcieliby w trakcie przerwy obejrzeć Twój filmik, ale nie mogą włączyć dźwięku
– studenci nudzący się na zajęciach 🙂
– osoby będące w miejscu publicznym, np. w zbiorkomie, kolejce do lekarza, knajpce, itp.

Jeżeli nie dasz im możliwości obejrzeć Twojego filmiku teraz, natychmiast, gdy tego chcą, istnieje szansa, że do niego nie wrócą i stracisz potencjalnego widza, a być może i subskrybenta. To chyba warto się spiąć i te napisy ogarnąć, co? 🙂

„Po co mam dodawać napisy na YouTubie, skoro najwięksi, najpopularniejsi Youtuberzy tego nie robią?”

Jesteś owcą w stadzie, że robisz tylko to, co największy baran…? Gdy namawiałam znajomych do dodawania napisów na YT, usłyszałam „jak ci najpopularniejsi zaczną dodawać to ja też, po co mam się spinać, skoro oni też tego nie robią”. Omg, serio? Mamy uzależniać zmienianie świata na lepsze, od decyzji sławnych i popularnych? Mamy czekać aż jakiś super YouTuber przestanie wykluczać ludzi ze swojej działalności, żebyśmy sami mogli przestać to robić? Co za bzdura!

Czy w dobie coraz to większej świadomości różnych zaburzeń i niepełnosprawności, mamy czekać aż ktoś inny poda iskrę zapalną do działania? Czy my naprawdę sami z siebie nie możemy zacząć być odpowiedzialnymi ludźmi, którzy wyciągają rękę w stronę wykluczonej widowni? Nie ma na co czekać! Zmieniając świat na lepsze musimy zacząć od siebie! Nie od rozglądania się na boki, czy nasi ulubieni YouTuberzy też zaczęli to robić.

Dodawanie napisów na YouTubie nie może być kolejną krótkotrwałą modą, czy wyzwaniem. Ma być czymś normalnym i naturalnym!

Do dzieła!

PS: Porządni popularni YouTuberzy dodają napisy do swoich filmików lub dają możliwość dodawania ich przez widzów, ale skąd możesz o tym wiedzieć, skoro tych napisów nie potrzebujesz i nie klikasz w tę opcję…

 


Polub mój fanpage na Facebooku!
Obserwuj mój profil na Instagramie

Skip to content