Miniaturowa nagrywa

Jak dodać napisy na YouTubie for dummies

Byłeś kiedyś w Krakowie? Liczy on ok. 700 tysięcy mieszkańców. Do tej liczby dodaj ok. 200 tysięcy. Tyle jest w Polsce osób z uszczerbkiem słuchu. Prawie milion ludzi! Szacuje się, że osób całkowicie głuchych jest ok. 50 tys. To nieco mniej niż połowa wszystkich mieszkańców mojego Opola. Pół miasta osób, które nic nie słyszą. 900 tysięcy ludzi, którzy mają poważne problemy ze słuchem – wszyscy są ważni. Dlatego Ty, drogi twórco internetowy, zamiast jojczeć, że za mało w naszym kraju jest udogodnień dla osób z niepełnosprawnością, zacznij zmiany od siebie. Dziś nauczę Cię, jak dodać napisy na YouTubie w swoich filmikach.

Słowem wstępu

Ta instrukcja nie jest stworzona w super programie graficznym. Nie jest nawet ładna. Ale jest praktyczna i mam nadzieję zrozumiała. Jak się chce to wszystko da się ogarnąć. Screeny robiłam w trakcie pracy nad moim trzecim filmikiem. 

Koleżanki w podobnych sytuacjach pytają, jak ja to robię. „Jak dodać napisy na YouTubie”?! Mój sposób zasługuje co najmniej na nobla 🙂 Siedzie i klikam na oślep! Jak nie wiem gdzie co jest, to klikam, klikam, aż znajdę. Zwłaszcza, gdy nawet Wujek Google nie jest w stanie mi tego sensownie wytłumaczyć. Ta metoda jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. „Zwiedzam” w ten sposób wszystkie nowe programy i strony, by zorientować się gdzie coś może być, co w przyszłości będę potrzebowała. 

Jak dodać napisy na YouTubie

Logujesz się na swoje konto. Po prawej stronie masz swoje logo z nazwą użytkownika. Kliknij „mój kanał”.

Oto pogląd Twojego kanału, a przynajmniej u mnie to tak wygląda. Przejdź do „studia”.

Widzisz? Kliknąłeś i jeszcze nic nie wybuchło! Super! Wejdź w swoje filmy.

Namierz film, w którym chcesz dodać napisy. Ja osobiście pracuję na materiałach prywatnych. Potem, gdy wszystko jest gotowe, upubliczniam nagranie. Kliknij tytuł swojego filmu.

Po lewej masz menu. Są też suwaczki. Łapiesz suwaczek i zjeżdżasz w dół, klikasz „transkrypcje”.

Nie wiem, czy to opcja obowiązkowa, bo jeszcze nie znam się na działaniu YT, ale zawsze ustawiam sobie „treści tłumaczone przez widzów: włączone w tym filmie”. Potem dodaję napisy.

Pokazuje Ci się podgląd filmu z opcjami. Nie tworzę osobnych plików z napisami, jak chcesz to możesz spróbować się tym pobawić, ale nie mam pojęcia, jak się tego używa. (wiem, jestem boska, tworzę instrukcję, a piszę, że nie wiem…) Wybieram opcję „utwórz nowe napisy”.

I lecisz z tym koksem. W zaznaczonym polu wpisujesz tekst, cyferki po lewej to zakres sekund, kiedy i ile czasu będą Ci się wyświetlały napisy. Pod filmem będziesz miał okienka z podglądem, możesz je dowolnie rozsuwać i przesuwać, jeżeli chcesz skrócić lub wydłużyć czas wyświetlania się danego tekstu. Na początku w tym nie grzebałam, ponieważ YouTube w miarę prawidłowo określał długość poszczególnych wypowiedzi. 

Odtwarzaj sobie co jakiś czas filmik, żeby wprowadzić ewentualne korekty, lub przerzucać słowa między okienkami. Weź pod uwagę, że nie wszyscy potrafią mega szybko czytać. Pamiętaj też, że nie musisz pisać wszystkiego dokładnie tak, jak powiedziałeś. Zwłaszcza, gdy zaseplenisz, zająkniesz się lub popełnisz mały błąd językowy. Nie wstydź się tych potknięć, przecież pracujesz na żywym ciele 🙂  

Gdy skończysz, kliknij zapisz. Dostaniesz informację, że napisy opublikowano. Proste, prawda? To co, chyba już wiesz, jak dodać filmy na YouTubie? Ze wszystkim dasz sobie radę!

Mam nadzieję, że w miarę jasno i konkretnie wytłumaczyłam Ci, jak dodać napisy na YouTubie. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej twórców internetowych to robiło, ponieważ jest to potrzebne! Nie możemy wykluczać z naszej działalności osób, które mają problemy ze słuchem. To olbrzymia społeczność i warto byśmy dawali im możliwość uczestniczyć w tym, co robimy.

Dziękuję, że chcesz sprawić, aby czyjś świat stał się fajniejszy!


O moich przygodach z nagrywaniem poczytasz tutaj. Dopiero zaczynam, więc proszę bądź wyrozumiały 🙂 Jeżeli znasz lepsze statystyki dla tego artykułu, lub znasz lepsze sposoby na dodawanie napisów – pisz śmiało!
Sprawisz mi też radość, gdy zasubskrybujesz mój kanał na YT —> Pani Miniaturowa.

Skip to content