Osobiste przemyślenia

W pułapce niewykorzystanych szans

niewykorzystanych szans

Zastanawiałeś się kiedyś ile w Twoim życiu było niewykorzystanych szans? Ile możliwości i okazji stało przed Tobą, a Ty je wszystkie tak po prostu zmarnowałeś? Poczułeś wtedy ten wszechogarniający wstyd, który spłynął powoli na Twoje ramiona, obciążając je kolejnym wyrzutem sumienia. A może wcale nie?

„Zapomnij mi”

Nic tak człowieka nie wpędza w otchłań rozpaczy, jak rozpamiętywanie tego wszystkiego co mu nie wyszło. Niektórzy godzinami rozmyślają, co powiedzieli, jak się zachowali. Analizują każdą cząstkę swojej przegranej, rozdzielając ją i analizując, pasemko po pasemku. Coraz bardziej utwierdzając się w przekonaniu, że są nieudacznikami. Wpychając samych siebie w podstępne ramiona smutku. Tylko po co? Dałeś ciała, to świetna okazja, by wyciągnąć z tego wnioski, a nie chować się przed całym światem, za maską wstydu i rozczarowania. Niewykorzystana szansa? Dziś już wiesz co straciłeś? Trudno, następnym razem będziesz mądrzejszy.

W pułapce niewykorzystanych szans

W moim życiu wiele było niewykorzystanych szans. Bardzo często tego żałowałam, wtedy i jeszcze wiele miesięcy później. Za bardzo skupiałam się na tym, co jest teraz. Na aktualnym nastroju, braku chęci, sił i motywacji. Zamiast zastanowić się, co mogę zrobić, by tych sił nabrać i wykorzystać szansę, którą ktoś mi daje.

Co mi pomogło? Przede wszystkim zaczęłam walczyć z rozpamiętywaniem. Co mi teraz da plucie sobie w brodę, że odmówiłam udziału w prestiżowej konferencji? Co się zmieni, gdy będę się zamartwiała, że nie pojechałam do telewizji? Absolutnie nic! Gdy tylko moje myśli zaczynają niebezpiecznie odpływać od bezpiecznych tematów, dryfując w kierunku wyrzutów sumienia, żalu, smutku i rozczarowania samą sobą, zmieniam kurs. Przejmuję stery obierając konkretny kurs – na myślenie o czym innym. O tym, co daje mi radość, co jest piękne i przyjemne.

Jeżeli uporczywe myśli wracają, zaczynam racjonalnie analizować sprawę. Tłumaczę sobie jeszcze raz, dlaczego wtedy moja decyzja wydała mi się właściwa. Przypominam sobie, z jakiego powodu uznałam, że robię dobrze. To bardzo pomaga. Jako złagodzenie wyrzutów sumienia z powodu niewykorzystanych szans, ale również jako cenne doświadczenie na przyszłość.

Człowiek uczy się na błędach

Dziś wyszłam z pułapki zadręczania się. Staram się już nie poświęcać tyle czasu na jałowe rozmyślania nad tym co było. Skupiam się na teraźniejszości i przyszłości, ponieważ człowiek uczy się na błędach. Już nie odmawiam ludziom i samej sobie, tak często jak kiedyś. Śmiało sięgam po możliwości i okazje, jakie życie przede mną stawia. Przestałam się bać nowych wyzwań. Wyszłam ze strefy „nie wiem”, „boję się”, „nie dam sobie rady”. Zaczynam wreszcie żyć.

A Ty? Kiedy zaczynasz?


Pani Miniaturowa <– polub mój fanpage, aby już zawsze pozostać na bieżąco z nowymi wpisami.

Google+ Pani Miniaturowa
Instagram Miniaturowa.pl
Twitter Pani Miniaturowa

(Visited 193 times, 1 visits today)
 • Staram się bardziej skupiać na szansach, które mam do wykorzystania, niż nad tymi, których nie wykorzystałam. Kiedyś bardzo się przejmowałam takimi rzeczami, spędzały mi sen z powiek, a ostatecznie to i tak nie zmieniało.
  Życie jest jedno i trzeba z niego korzystać.

 • A ja dzialam i to od dwana :). Czesto sobie powtarzam: „Lepiej coś zrobić i żałować, niż żałować, że się tego nie zrobiło”.

 • Rozpamiętywanie nie ma najmniejszego sensu, bo można się tylko niepotrzebnie zdołować 🙂 Zamiast myśleć o niewykorzystanych szansach, warto skupić się na tych, które są jeszcze przed nami 🙂

 • Myślę, że każdy ma na koncie jakieś niewykorzystane szanse, ważne jednak, by następnym razem mieć to na uwadze i chwytać wiatr w żagle, próbować 😀

 • janielka

  Myslę, że jeśli zrozumiemy, ze są rzeczy na które nie mamy wpływa będzie nam się zdecydowanie łatwiej żyło.

 • Ja mam umysł analityczny. Każda porażkę analizuje i rozkładam na czynniki pierwsze. A po prostu najlepiej czasem odpuścić 🙂

 • Myślę, że zawsze warto sobie podzielić rzeczy na dwie kategorie: na te rzeczy na które mamy wpływ i na te, na które wpływu nie mamy i mieć nigdy nie będziemy. To bardzo pomaga w życiu.

 • Patrycja Czubak

  Również kiedyś zadręczałam się każdą drobnostką. Teraz staram się tego unikać i coraz lepiej mi to wychodzi 🙂

 • Aga Agar

  Wiele było takich sytuacji niewykorzystanych szans. Ale życie jest jedno i trzeba myśleć o tych wykorzystanych 😉

 • O tak, zbyt często rozpamiętujemy to co poszło nie tak, wiem niestety po sobie ;(

 • Myślę, że dla zadręczających się ludzi bardzo przydatnym byłoby zapewnienie, że w danej chwili podjęli najlepszą możliwą decyzję. Możemy gdybać, możemy zastanawiać się, jak mogłoby być – ale co to da? Nikt nie robi sobie krzywdy celowo. Każdy stara się czynić tak, by jego życie było jak najlepsze, ale nie zawsze przewidzimy skutki swoich działań.