Macierzyństwo

Kiedy zdecydować się na dziecko?

Kiedy zdecydować się na dziecko? To pytanie spędza sen z powiek niejednej parze.  Dziś, za miesiąc, a może za rok? Już teraz, czy może jeszcze trochę poczekać? Decyzja o powiększeniu rodziny nie zawsze należy do łatwych.

Dlaczego odkładamy decyzję?

Wiele par decyzję o założeniu rodziny odkłada w nieskończoność, bo zawsze są ważniejsze sprawy, o które, wydaje nam się, że trzeba zadbać, zanim rodzina się powiększy. Odpowiednio duży, wyremontowany dom lub mieszkanie w przyjaznej dzieciom okolicy. Stabilna, dobrze płatna praca. Zdobycie wykształcenia lub zwiększenie swoich kwalifikacji zawodowych. Wykorzystanie szansy na awans. Chęć zwiedzania świata, posmakowania jeszcze niezależności i beztroskiej zabawy. Zrobienie prawa jazdy, kupno większego auta. Jedno z dwojga nie jest jeszcze gotowe na tak poważną zmianę w życiu – To tylko niektóre powody, dla których pary zwlekają z decyzją o dziecku. Praktycznie ile decyzji na „nie”, tyle powodów. To kiedy zdecydować się na dziecko?

Może to już?

Nie powiem Ci kiedy powinnaś założyć rodzinę. Ale uważam, że skoro zaczęłaś myśleć o dziecku, to znak, że może już czas. Zegar biologiczny i instynkt macierzyński nie kłamią. Jeżeli tylko masz ku temu możliwości bytowe i finansowe, a Twój partner jest godny zaufania to nie czekaj. Podążaj z naturalnym rytmem swojego ciała, którym steruje natura. Nie okłamuj się, że nie chciałaś zobaczyć dwóch kresek na teście ciążowym, który robiłaś jakiś czas temu. Była jedna, a Ty poczułaś się zawiedziona. To może być Wasz czas na dziecko. 

Powiem Ci coś w sekrecie

Zbyt skupiona na nauce i planach na przyszłość, nie planowałam macierzyństwa. Tymczasem natura zdecydowała za mnie. Wiedziała, że to jest ten moment i nie powstrzymało jej nawet rzekome 99% skuteczności, jeżeli wiesz co mam na myśli 🙂 Zawsze jest ten 1% możliwości, który zupełnie odmienił moje życie na lepsze. Za co jestem wdzięczna losowi, że obdarzył mnie tak wspaniałym prezentem jakim jest mój syn.

Na porodówce byłam jedną z najmłodszych pań. Wraz ze mną leżały inne „pierwiastki”, jak mówi się u nas na kobiety rodzące po raz pierwszy. Miały 30-35-40 lat i więcej. Każda, z którą rozmawiałam, żałowała, że nie jest w moim wieku. Bały się tak samo jak ja. Czuły się zestresowane jak ja. Oczekiwały nieoczekiwanego tak samo jak ja. Nie uchronił je od tego wiek, lepsza sytuacja materialna, czy stabilna pozycja zawodowa. Nie było między nami żadnej różnicy, poza tym, że zazdrościły mi pierwszego dziecka w tym wieku. Pisałam maturę w ciążowej bluzeczce. Nie rozumiałam, jak mogą mi tego zazdrościć. Tymczasem każda chciała być na moim miejscu. Każda chciała cofnąć się w czasie i móc podjąć decyzję wcześniej. Niezwykłe.

Kiedy zdecydować się na dziecko?

Wczesne macierzyństwo ma swoje wady i zalety. Ale tak zwane „późne” macierzyństwo również je ma, dlatego nie należy dzielić kobiet ze względu na to, kiedy zdecydowały się zostać matkami. Jedno jest dla mnie pewne. Im wcześniej podejmiesz decyzję, tym więcej możliwości będzie miała w przyszłości Twoja rodzina. Życie lubi płatać nam figle, rzucać kłody pod nogi. Gdy wcześnie zaczniecie realizować rodzicielskie plany, ryzyko usłyszenia „już za późno” od lekarza, maleje. Nie spóźnij się na pociąg swojego macierzyństwa. Ale pamiętaj, nigdy nic na siłę.


Pani Miniaturowa – niepełnosprawna, niskorosła mama z Opola

Skip to content