Wakacje – czas pozbyć się psa

Wakacje się zbliżają. Urlop w pracy zaklepany, wycieczka wykupiona, bilet na samolot zabukowany, babcia oddana do szpitala „na niezbędne badania”, jest tylko jeden mały problem. Stoi tutaj, puszcza gluta do samej podłogi, pchlarz jeden, wczoraj znowu pogryzł twoje ulubione kapcie. Czas pozbyć się problemu. To najlepszy moment. Wyjedziecie na urlop, po powrocie dzieciaki nawet się nie skapną, że czegoś brakuje. A w razie czego powiecie, że uciekł, tydzień popłaczą i po problemie.

Pies to same problemy, nie rozumiem zupełnie na co to komu. Bawić się z nim trzeba, do weterynarza jeździć, na spacer wyprowadzać, dzieci od obowiązków w domu odrywa, a żarcie kosztuje! Albo nie daj boże, spodziewasz się dziecka, powinnaś uśpić psa! 

Wakacje – czas pozbyć się psa!

Nie wierzysz w to co widzisz? Skoro wszyscy jesteśmy tacy fajni, kulturalni i wychowani w miłości do zwierząt, to w takim razie, kto w wakacje najczęściej, wyrzuca te psy, koty i króliki z samochodów na ruchliwych drogach? Ja się pytam, kto?! Ty?! A może on? Twoja znajoma? Ja?! Chyba Twój stary! Kurde nikt się nie chce przyznać. 

Internet aż furczy od pytań, jak legalnie pozbyć się niechcianego zwierzaka, kiedy najlepiej podrzucić zwierzaka pod schronisko, żeby nikt nie widział, czy kombinowania „ile dni bez jedzenia przeżyje kot”. To nie jest normalne! Niestety na świecie wciąż zbyt dużo jest ścierwa, które nie zasługuje na miłość swoich zwierząt. Jeżeli widzisz, że jakiemuś zwierzakowi dzieje się krzywda, nie tylko w wakacje, reaguj! Masz prawo! 

Kto pomaga krzywdzonym zwierzętom?

Kto pomoże Ci uratować zaniedbanego/krzywdzonego zwierzaka? Wszystko zależy od tego gdzie mieszkasz, zawsze możesz próbować dzwonić na straż miejską i zgłosić problem. W drastycznych przypadkach (znęcanie się) zawiadom policję. Rób zdjęcia, nagrywaj filmiki, miej dowody na to, że zwierzakowi naprawdę źle się żyje. Uratuj go, nie czekaj, aż będzie naprawdę źle. Kto jeszcze może pomóc?
– Ty sam! Jeśli masz możliwość zaproponuj właścicielowi zwierzaka, że zajmiesz się jego „problemem”.
– Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
– Schroniska, azyle dla bezdomnych zwierząt.
– Wszelkiego rodzaju lokalne fundacje i stowarzyszenia pomagające zwierzętom.
– Niektórzy weterynarze za darmo leczą zwierzęta, które padły ofiarą „ludzi”.
– Ludzie dobrej woli, osoby oferujące „domy tymczasowe” dla potrzebujących zwierząt.
Wystarczyć chcieć, Google w ułamek sekundy pokazało mi kilka głównych organizacji pomagających zwierzakom w moim mieście.

Wakacje – spróbujmy jechać ze zwierzakiem!

Właściciele hoteli i pensjonatów, nieraz niemile nas zaskoczyli.  Wiele razy dzwoniliśmy do tych, którzy reklamowali się: „jesteśmy miejscem przyjaznym dla zwierząt, przyjedź z pupilem!”, dialogi w większości przypadków kończyły się tak: 
– Czy można przyjechać z psem?
– Tak można.
– Ok fajnie. Rezerwujemy na lipiec.
– A jaki to piesek? – wypowiedziane najsłodszym głosikiem na świecie.
– Rottweiler.
– A to nie! – Łup słuchawką!

No tak, rottweiler, pies morderca. Bo przecież małe psy nie mają zębów i nigdy nie miewają paskudnych charakterów. Tylko duże psy są niebezpieczne…co za idiota to wymyślił? Średni i mały pies tak samo może być wrednym zębokłapem, jak pies dużej rasy. Ile razy dzieci na wsiach były pogryzione przez typowego chodnikosracza, którego właściciele wypuszczają z posesji „bo mały jest, nikomu nic nie zrobi”? 

Wakacje – kto zaopiekuje się moim pupilem?

– Rodzina, znajomi, przyjaciele, sąsiedzi. Nasz pies kilka wyjazdów spędził w naszym domu, pod opieką koleżanki mojej Mamy. Oboje przeżyli. Oczywiście bardzo wskazane jest, aby zwierzak lubił swojego opiekuna i dobrze go znał!
– Hotele dla zwierząt. Poszukaj w najbliższej okolicy osób/firm oferujących tego typu usługi. Tylko sprawdź wcześniej opinie o nich! Rozsądny człowiek przebadałby też wcześniej zwierzaka u weterynarza, żeby mieć później podstawy do ewentualnych reklamacji. 

Uwaga: niektóre schroniska oferują pomoc w takich przypadkach, ale jest to opcja tylko dla twardzieli. Dla mnie to tak, jakbyś chciał jechać na weekend na koncert i oddał dzieci do Izby Dziecka, czy innej równie „sympatycznej” instytucji. Trauma, szok, dodatkowo zwierzak może się zarazić różnymi choróbskami, od nowych, dzikich lokatorów schroniska. Nie rób tego! Chyba, że masz szczęście i schronisko dla psów w Twojej okolicy jest lepsze niż 5* hotel ze spa…w co i tak wątpię.

– W internecie widziałam mnóstwo ofert opieki nad zwierzakami na różny okres czasu. Jest nawet grupa na facebooku. W ostateczności chyba zdecydowałabym się na taki krok, lecz jest to sprawa, którą trzeba zacząć ogarniać na długo przed wyjazdem! Pies musi poznać tę osobę, polubić, opiekun musi poznać jego zwyczaje i humory, aby wszystko poszło gładko.

Wakacje z pupilem to fajna sprawa. Żadne z Was nie będzie tęsknić, nadrobicie zaległe czochrańsko, a dzieciaki będą zachwycone, że ich ulubieniec jedzie z Wami. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – a czy Ty w tym roku będziesz najlepszym przyjacielem swojego zwierzaka?


Polub fanpage Pani Miniaturowa na Facebooku.

Skip to content