Niepełnosprawność okiem kobiety

Niska Paczka Gate – Bezbarierowi i Miniaturowa (Aktualizacja 13.02.)

Bierność pozostawia świat bez zmian, dlatego w interesie osób z niepełnosprawnościami, różnymi schorzeniami i zaburzeniami leży działanie. Na pożytek swój i innych ludzi. Tak ruszyła „Niska Paczka Gate”.

Niska Paczka Gate – początek

Agnieszka Staszków-Bularz z bloga Bezbarierowi.pl 29 stycznia 2020 roku napisała na swoim fanpage apel do popularnej firmy oferującej usługi kurierskie. W poście podpowiadała rozwiązanie „niska paczka”, dzięki któremu osoby niskie, niskorosłe, czy poruszające się na wózkach, mogłyby samodzielnie odbierać swoje paczki, bez proszenia rodziny, znajomych, lub nieznajomych o pomoc. Pod postem Agnieszka oznaczyła osoby z niepełnosprawnościami oraz te, potencjalnie zainteresowane tematem – w tym mnie, jako fanpage Pani Miniaturowa.

Wywołana do tablicy odpisałam, że poruszyłam ten problem na moim fanpage już w 2018 roku (klik), gdzie tłumaczyłam, z jaki problemami muszą się mierzyć osoby niskorosłe. Niestety zarówno Agnieszka w 2020, jak i ja w 2018, nie otrzymałyśmy nigdy żadnego komentarza ze strony firmy kurierskiej. Media, które zainteresowały się wskazanym przez nas problemem, przekazały nam później, że Pan rzecznik początkowo nie był skory do rozmów, a później ostatecznie skwitował sprawę, że nigdy żadnej oficjalnej skargi nie było.

Milczenie nie jest rozwiązaniem* (czytaj aktualizację na samym dole!)

Szkoda, że zarówno ja, jak i Agnieszka nie doczekałyśmy się na swoich fanpejdżach choćby krótkiego komentarza „niestety nie damy rady, przykro nam”, „nie jesteśmy w stanie tego zrobić”, „to zbyt drogie rozwiązanie, ale myślimy jak to zrobić”. Mogłybyśmy wtedy odpisać „ok, rozumiem, nie ma sprawy, mam nadzieję, że w przyszłości Wam się uda, pozdrawiam”. Niestety to nie było nam dane.

Osoba odpowiedzialna za kontakt z klientami na Facebooku wybrała milczenie i nie odpowiadanie na post z otagowaniem firmy, jak robi to całe mnóstwo firm, organizacji, a nawet polityków, których administratorzy fanpage śledzą tego rodzaju oznaczenia i komentują je, lub piszą wiadomości prywatne. Oczywiście nie domagam się tego w tym momencie, bo rozumiem, że ta firma ma inną politykę relacji z klientem, lub po prostu nie zauważyła posta na fanpage Pani Miniaturowa, ani na fanpage Bezbarierowi.pl. Jest to dla mnie absolutnie zrozumiałe. W firmie kurierskiej potrzebowali oficjalnej drogi korespondencji i jestem w stanie to zrozumieć.

Skargi nie zastąpią społecznej odpowiedzialności biznesu

Niestety odpowiedź „żadnej skargi nie było”, jaką przekazały nam media, wprawiła mnie w zdumienie, które szybko przeistoczyło się w poczucie smutku. Zrobiło mi się smutno, że osoby z niepełnosprawnościami muszą pisać skargi, aby coś zmieniło się w ich życiu. Że są zmuszone wykłócać się, toczyć wojny, wkładane są im w ręce widły i pochodnie, bo inaczej nikt o nich sam nie pomyśli. Nikt o nas nie zadba, gdy sami tego głośno nie zażądamy. Tymczasem my nie chcemy o wszystko walczyć. My pragniemy, by więcej firm starało się być społecznie odpowiedzialnymi. By więcej firm wzięło pod uwagę fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, niskorosłe, a także poruszające się na wózkach, zasługują na kolejną cegiełkę w drodze do niezależności, samodzielności, samowystarczalności, które pełnią szalenie ważną rolę w naszym życiu.

Byśmy mogli żyć godnie. Tak po prostu.

Materiał w TVP3 Opole oraz w Radio Opole

Dziękuję Agnieszce oraz Wojciechowi z bloga Bezbarierowi.pl za zaproszenie do działania i wspólnego nakręcenia materiału na temat naszego pomysłu. Mam nadzieję, że będzie to punkt zapalny do zmian, które nastąpią w przyszłości. Zarówno w postrzeganiu osób niskorosłych i z niepełnosprawnościami przez przedsiębiorców, jak i w odpowiadaniu na ich apele. By już nigdy nie obeszły się bez echa.

Materiał obejrzysz tutaj: Chcą samodzielnie wyciągać swoje przesyłki z automatów. Proszą o wprowadzenie opcji dla niskich

O akcji mówiono również w Radio Opole i choć nie mogłam udzielić wypowiedzi osobiście, możecie wysłuchać, jak czytany jest fragment posta z mojego fanpage. Agnieszka prosto, krótko i na temat wytłumaczyła, o co dokładnie chodzi w akcji Niska Paczka.

Materiał znajdziesz tutaj: Opole: niskie osoby mają problemy z odbiorem przesyłek z paczkomatów

Akcja – reakcja, czyli ludziom się ulało

Zanim TVP3 Opole wyemitowało swój materiał, na ich fanpage została wrzucona zajawka tematu. Wylało się na nas szambo, a ludzie wykazali się szerokim wachlarzem chamstwa, złośliwych odzywek, a także publicznie zaprezentowali pokaz prostactwa. Za co nas obrażano? Za chęć zmian. Czemu nas obrażano? Bo ludzie nawet nie widzieli materiału, a postanowili się uzewnętrznić, w myśl „nie znam się, to się wypowiem”. „Nie wiem o co chodzi, ale jestem oburzony, bo pewnie chcą zabrać mi moje wygodne życie, żeby im było lepiej!”.

Przykro się to czytało, nawet bardzo przykro, trzęsły mi się ręce, a policzki pałały ze wściekłości, ale wiedziałam, że jak zacznę odpisywać od razu, to mi się uleje. Jeszcze nigdy nie byłam tak opanowana, jak wtedy, gdy postanowiłam odczekać kilka godzin, by móc na spokojnie poodpisywać co bardziej naburmuszonym komentującym na ich absurdalne zarzuty i złośliwe docinki.

Przykłady możecie poczytać tutaj, tylko uwaga: ręce opadają! (klik) Żeby było zabawniej, pani, która najbardziej zalazła mi za skórę, miała wśród zdjęć profilowych popularną nakładkę „strefa wolna od nienawiści”. Szkoda, że o tym nie pamiętała, gdy pisała o nas, żebyśmy ruszyły swoje leniwe cztery litery do punktu 😉 Cudowny przykład hipokryzji… Ale…

Nie piszę tego, by się użalać.

Wspominam o hejcie tylko dlatego, żeby pokazać Wam z czym muszą się mierzyć osoby z niepełnosprawnością, które ośmieliły się, które miały czelność i odwagę poprosić świat o jedną małą przysługę. Z jaką niechęcią się do nas zwrócono, jakie słowa do nas pisano, bo zaproponowałyśmy małą zmianę, która nie zmieniłaby niczyjego życia na gorsze, tylko odrobinkę polepszyłaby nasze. Niestety ludzie wolą najpierw rzucić błotem, niż pomyśleć i spróbować zrozumieć. Żeby być osobą z niepełnosprawnością w Polsce i o coś głośno poprosić, trzeba mieć naprawdę żelazną dupę i być odpornym na złych ludzi. Empatia, współczucie, chęć czynienia dobra? U niektórych tylko na pokaz i pod postacią nakładki na zdjęciu profilowym na Facebooku…

Ci cholerni niepełnosprawni, chcą robić rzeczy, w miejscach 😉

Dziękuję wszystkim ludziom, którzy wsparli mnie i Agnieszkę dobrym słowem, komentarzem, a także tym, którzy wzięli nas w obronę.

* Aktualizacja 13.02.2020

W dniu moich urodzin, a mianowicie 12 lutego moje życie stało się kompletne, ponieważ zostałam postacią z komiksu. O co cho? Wskakujcie na fanpage Melon i podziwiajcie komiks o prezesie i siedmiu niskorosłych. Odwzorowano nawet mój firmowy koczek 😉 Arcydzieło sztuki współczesnej zostało opublikowane na fanpage IgiMag i takiego głosu, Szef Wszystkich Szefów Inpostu przegapić już nie mógł. Ba, nawet Pan Szefu wziął i skomentował, o!

Pan Szef osobiście pushuje. Nie pora na dowcipkowanie, ale moja dusza kabaretystki zakwiczała, bo i sam temat #NiskaPaczka jest wyjątkowo wdzięczny. Ale żarty na bok. Powyższa wypowiedź wprawiła nas w wielką radość i dumę, bo oto udało się nam, zostałyśmy wysłuchane i razem zmieniamy świat na lepsze ale…  Będziemy trzymać rękę na pulsie i obserwować sytuację, czy aby na pewno słowa przemienią się w czyny.

Dziś, tj. 13.02.2020, dostałam od Wojciecha link do artykułu z Finanse – Wirtualna Polska: Niskie osoby apelują, prezes InPostu odpowiada. Będzie można wybrać sobie dostawę do dolnych skrytek, w którym opisano naszą akcję, komiks, a także wypowiedź Pana Prezesa. No to ten tego, sprawa robi się coraz bardziej medialna i w razie czego będzie się bardzo trudno z obietnic wycofać. Jestem dobrej myśli, trzymam Pana Prezesa za słowo, bo ja i Gajowy bardzo paczkomaty lubimy i aż szkoda, żeby tak świetnie prowadzony biznes nie zezował jednym oczkiem na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, niskich oraz poruszających się na wózkach. Brawo Inpost!

 

Pozdrawiam,
Pani Miniaturowa!

 

PS: Panie Redaktorze, za fragment „to pełen humoru fanpage niepełnosprawnej i niewysokiej kobiety” low ju z ol ma hart.


Obserwuj mój profil na Instagramie: Miniaturowa.pl 
Polub mój fanpage na Facebooku: Pani Miniaturowa

 

Skip to content