Wpisy Gościnne

Najmniejsze zwierzęta świata – 8 gatunków miniaturowych zwierząt

W dzieciństwie potrafiłam recytować całe fragmenty z atlasu zwierząt. Najbardziej lubiłam wszelkiego rodzaju rankingi: największa rozpiętość skrzydeł, największa waga ssaka lądowego i morskiego, najdłuższy odnotowany skok i wiele innych. Lata mijają, a moja wiedza, jakby… wyparowała? 🙂 Z pomocą przyszła Animalistka, u której na blogu regularnie odświeżam sobie pamięć. Ela znając moje zamiłowanie do wszystkiego co miniaturowe, opisała dla nas najmniejsze zwierzęta świata! Zapraszam do wpisu gościnnego i na najbardziej zwierzęcy blog o zwierzętach w Polsce!

 

Świat jest pełen miniaturowych zwierząt! Jeśli miałabym opowiedzieć o wszystkich najmniejszych z najmniejszych, to zajęłoby mi to mnóstwo czasu, a Was pewnie znudziłoby bardzo szybko. Dlatego skupiłam się tylko na wybranych kręgowcach i przygotowałam dla Was najciekawsze przykłady najmniejszych zwierząt świata. Wszystkie idealnie tutaj pasują!

 

Najmniejszy wąż świata:
Leptotyphlops carlae

najmniejszy wąż świata

Niech Was nie zmyli wygląd, przez który ten wąż przypomina dżdżownicę! Jest od niej nawet mniejszy! Dorasta ledwo do 10 centymetrów długości, a 2,5 milimetra szerokości sprawia, że jest cienki jak nitka makaronu spaghetti! Leptotyphlops carlae jest całkiem ślepy i występuje w lasach wschodniej części Barbados. Ze względu na to, że oficjalnie został odkryty dopiero w 2008 roku, jest jeszcze bardzo słabo poznanym gatunkiem.

Na zdjęciu możecie porównać wielkość tego malutkiego węża z amerykańską monetą o wartości 25 centów.

Najmniejsza żaba świata:
Paedophryne amauensis

najmniejsza żaba świata

To kolejny “nowy” gatunek w zestawieniu – został odkryty dopiero w 2009 roku! Miniaturowa żabka mierzy zaledwie 7,7 milimetrów długości! Dla porównania jeden cukierek Tic Tac ma 12 milimetrów! Odkryto ją w Papui-Nowej Gwinei, gdzie żyje w lasach deszczowych.

Nie dość, że jest to najmniejsza żaba świata, to jest dodatkowo najmniejszym znanym kręgowcem świata! Na zdjęciu powyżej Paedophryne amauensis siedzi na amerykańskiej dziesięciocentówce, która ma niecałe 18 milimetrów średnicy.

Jeden z najmniejszych, jeśli nie najmniejszy dziki kot świata:
kot czarnołapy (Felis nigripes)

najmniejszy dziki kot

Ten najmniejszy dziki kot świata zamieszkuje niewielki rejon na południu Afryki. A jest tak mały, że nawet maltańczyk jest od niego wyższy. I chyba każdy kot domowy jest od niego cięższy. Wyobraźcie sobie, że samica tego miniaturowego lamparta waży raptem około 1 kilograma, a samiec w porywach do 2 kilogramów!

Na zdjęciu widzicie jeszcze kociaka kota czarnołapego, lecz jest on już rozmiarów dorosłego osobnika. Przyznajcie, czy to nie jest 100% słodkości?

Najmniejszy dziki pies świata:
fenek pustynny (Vulpes zerda)

najmniejszy dziki pies fenek

Jego pewnie doskonale znacie, co? Ma do 40 centymetrów długości i waży maksymalnie 1,5 kilograma – to samce, bo samice są jeszcze lżejsze, ważą mniej niż paczka mąki! Objął swym władaniem Saharę, na której jest największym (!) drapieżnikiem. Karykaturalnie wielkie uszy pozwalają mu doskonale słyszeć i skutecznie chłodzić ciało w wysokich temperaturach.

Najmniejszy ptak świata:
koliberek hawański (Mellisuga helenae)

najmniejszy ptak świata

Kolibry ogólnie są małymi ptakami, ale koliberek hawański bije na głowę je wszystkie! Można go spotkać wyłącznie na Kubie, ma około 6 centymetrów długości (z czego połowa przypada na dziób i ogon), a nasz piękny, żółty motyl – paź królowej, ma większą rozpiętość skrzydeł niż ten ptaszek. Jaja również składa maleńkie – mają one ledwo 6 milimetrów długości, czyli są krótsze od ziarnka ryżu basmati!

Najmniejszy ptak Polski:
mysikrólik (Regulus regulus)

najmniejszy ptak polski mysikrólik

Wpis „Najmniejsze zwierzęta świata – 8 gatunków miniaturowych zwierząt”, nie obyłby się bez polskiego akcentu. Nasz krajowy maluszek ma jedynie 9 cm długości! Celowo pokazuję go właśnie na takim zdjęciu, żebyście mogli zobaczyć, jaki jest maleńki. Spotkać mysikrólika jest w miarę łatwo, bo występuje u nas licznie, tylko trzeba wiedzieć, gdzie szukać. 🙂 Najbardziej lubi lasy świerkowe, więc rozglądajcie się uważnie, zwłaszcza na południu i północnym wschodzie Polski! Z pewnością rozpoznacie go bez trudu!

Najmniejsza sarna świata:
pudu północny (Pudu mephistophiles)

najmniejsza sarna świata pudu

Ta bardzo skryta sarenka występuje w Andach od Ekwadoru do Peru i waży tyle, co kot – do 7 kilogramów. Ma króciutkie poroże, dzięki któremu pudu północny zyskał zamienną nazwę gatunkową: pudu szatanek.

Niewiele większy od pudu północnego jest pudu południowy (Pudu puda), który, dla odmiany, zamieszkuje południową część Andów. Na zdjęciu powyżej widzicie właśnie pudu południowego.

A jeśli chcecie więcej poczytać o tych tajemniczych kuzynach naszej rodzimej sarny, to wbijajcie do mnie, mam cały artykuł o tych najmniejszych sarnach świata!

Najmniejsza antylopa świata:
antylopka karłowata (Neotragus pygmaeus)

najmniejsza antylopka

Zdziwieni? To wcale nie gatunki z rodzaju dikdik są absolutnie najmniejszymi antylopami na świecie, tylko właśnie antylopka karłowata! Jest naprawdę malutka: w kłębie ma maksymalnie 25 centymetrów wysokości, a waży do 3 kilogramów. Wielkością i wagą można ją porównać do yorkshire terriera. Ciężko ją wypatrzeć w naturze, ponieważ występuje w gęstych lasach Afryki Zachodniej, w których, ze względu na swoje gabaryty, bardzo łatwo może się ukryć przed drapieżnikami.

Jeśli lubicie zwierzęta i ciekawostki ze świata przyrody, to koniecznie do mnie wpadnijcie – Animalistka jest blogiem idealnym dla wszystkich miłośników dzikiej natury.

To co? Wielkość którego zwierzątka zaskoczyła Was najbardziej? A może macie własne przykłady najmniejszych z najmniejszych?

Autorzy fotografii:

Blair Hedges, Penn State / Wikimedia Commons
Rittmeyer EN, Allison A, Gründler MC, Thompson DK, Austin CC / Wikimedia Commons
Asten / Flickr
su neko / Wikimedia Commons
Charles J Sharp / Wikimedia Commons
Kentish Plumber / Flickr
Robert Lowe / Flickr
Mhx.andre / Wikimedia Commons

Skip to content