Jak wybieramy imię dla dziecka?

Jak wybieramy imię dla dziecka? To pytanie zadaje sobie cała masa przyszłych rodziców. Wiecie co jest najpiękniejsze? Wszyscy prędzej czy później znajdują odpowiedź. Jeżeli Ciebie też czeka to jakże ważne zadanie, spróbuję Ci troszkę pomóc. 

Ale najpierw… opowiem Ci w jaki sposób wybrałam imię dla mojego synka 🙂

Od lat chciałam mieć synka Sebastiana, niestety rodzina jak i tatuś małego kręcili nosem. Później jojczyłam kolejno o Krystiana, Adama, Mateusza, każdy miał wiele do powiedzenia, najwięcej tatuś, a najmniej ja 😉 Pełni desperacji zaczęliśmy przeglądać kalendarz w poszukiwaniu inspiracji.

Potrzebny był nam klucz, na którym moglibyśmy oprzeć nasze poszukiwania. Drugie imię dla dziecka mieliśmy już wybrane, lecz pierwszego wciąż jak nie było tak nie ma, aż wreszcie wymyśliłam. Nasze urodziny! Sprawdziliśmy kto ma imieniny w nasze urodziny i tak padło na Damiana, który swoje imieniny świętuje w Mamusiowe urodziny 12 lutego 🙂 To też jakiś sposób, prawda?

Jak wybieramy imię dla dziecka?

Powinniśmy się kierować paroma istotnymi zasadami. Przede wszystkim zastanówcie się dobrze, czy imię, które wybraliście dla dziecka pasuje do Waszego nazwiska, zwłaszcza jeżeli to drugie oznacza jakieś konkretne słowo. Nie chcesz przecież ośmieszyć swojego dziecka, prawda? Dlatego Alfons Wojewódzki, Mikołaj Dziadek, czy Tania Lala zdecydowanie odpadają. Chyba, że bardzo chcesz to cóż…miejże litość mimo wszystko 😉

O czym jeszcze trzeba pomyśleć? O wygodzie naszego malucha w przyszłości. Czy przez pierwsze parę lat życia będzie umiał się przedstawić? To akurat jest mniej istotne, bo jednak po coś te szuszczące, czy wrrrrrr imiona istnieją. Scepan, Kajol, Kajojina i Małek za parę lat wypowiedzą ładnie swoje imię, ale czy zmieszczą się w „krateczkach” na urzędowych pisemkach? Bo kto jak kto, ale Wierzchosława (czo te internety? O_O ), Marcelina, Aleksandra i Aleksander o baaardzo długich nazwiskach mogą mieć z tym problemy. Najbezpieczniej więc do długiego nazwiska wybrać krótkie imię.

Moja znajoma chciała nazwać psa Belzebub. Szybko zmieniła zdanie, gdy spytałam ją jak będzie go wołać i jak się zdrabnia takie pocieszne imię – Belzebubik? Belzebubcio? Nad tym samym powinniście się zastanowić wybierając imię dla Waszego dziecka. Mnie trochę telepie, gdy znajomi mówią mi Agatka. (jestem przecież taka mała, nie trzeba mnie bardziej zdrabniać 🙂 ) Pełne prawo do tego ma tylko mój ulubiony współpracownik, który cieszy się moimi specjalnymi względami. Pewnie dlatego, że jest sporo, sporo starszy i zwyczajnie nie mam serca go poprawiać i wybaczam nawet, gdy się zapomni i powie per „Pan” ^^ Dlatego drodzy rodzice, jeżeli podoba się Wam Krzysztof, ale Krzysiu już niekoniecznie, może warto pomyśleć nad innym imieniem?

Osobiście uważam, że przy wybieraniu imienia dla dziecka trzeba spróbować maksymalnie wczuć się w nie. Jak będzie sobie radziło w przyszłości z takim imieniem. Czy imię będzie się ładnie prezentowało, czy nie będzie przynosiło wstydu, czy jest łatwe w wymowie i pisowni i na tyle uniwersalne, by nie sprawiało problemów, gdy nasze dziecko zechce w przyszłości rozwijać karierę za granicą. Może to zbyt daleko idące w przyszłość gdybanki, ale jeżeli cierpicie na nadmiar czasu to czemu nie przemyśleć sprawy i pod tym kątem? Przecież chcecie ułatwić dziecku życie, a nie utrudnić.

Gdy już potrafisz odpowiedzieć sobie na pytanie jak wybieramy imię dla dziecka sprawdź co ono oznacza. Może akurat „ideologia” powiązana z jego imieniem, jego pochodzenie lub dosłowne znaczenie nie przypadną Ci do gustu? Szczerze wątpię, bo „to tylko” imię, ale raz spotkałam się z negowaniem pewnej osoby, bo miała UWAGA „żydowsko brzmiące imię”. Większej głupoty dawno nie słyszałam, no ale są ludzie i ludziska.  🙂 Lepiej dmuchać na zimne!

Pomyśl też z czym kojarzy Ci się wybrane przez Ciebie imię i zastanów się, czy innym ludziom to imię też się będzie dobrze kojarzyć. Rodzice małego potencjalnego Donalda czy Adolfa (bez obrazy dla nosicieli tych dość rzadkich imion) mogą w przyszłości stanąć przed dość trudnym zadaniem wytłumaczenia dziecku czemu niektórym nie pasuje jego imię i głupio je komentują. Pamiętajmy, że ludzie są tylko ludźmi i niektórzy szybciej mówią niż myślą.

Dla niezdecydowanych przedstawiam listę 20 najpopularniejszych imion dla dziewczynek i chłopców. Czy już wiecie jak wybieramy imię dla dziecka? Mam nadzieję, że choć odrobinę ułatwiłam Wam zadanie 🙂 

TOP 20 – DZIEWCZYNKI

LENA
ZUZANNA
JULIA
MAJA
ZOFIA
HANNA
ALEKSANDRA
AMELIA
NATALIA
WIKTORIA
ALICJA
OLIWIA
NIKOLA
MARIA
EMILIA
ANNA
NADIA
ANTONINA
GABRIELA
MARTYNA

TOP 20 – CHŁOPCY

JAKUB
KACPER
ANTONI
FILIP
JAN
SZYMON
FRANCISZEK
MICHAŁ
WOJCIECH
ALEKSANDER
MIKOŁAJ
ADAM
PIOTR
MATEUSZ
BARTOSZ
IGOR
WIKTOR
MARCEL
DAWID

Napisz jak macie na imię Ty i Twoje dzieciaki – nie wstydź się!

Pozdrawiam,
Pani Miniaturowa

Skip to content