Macierzyństwo

Jak wybieramy imię dla dziecka?

Jak wybieramy imię dla dziecka? To pytanie zadaje sobie cała masa przyszłych rodziców. Wiecie co jest najpiękniejsze? Wszyscy prędzej czy później znajdują odpowiedź. Jeżeli Ciebie też czeka to jakże ważne zadanie, spróbuję Ci troszkę pomóc. 

Ale najpierw… opowiem Ci w jaki sposób wybrałam imię dla mojego synka 🙂

Od lat chciałam mieć synka Sebastiana, niestety rodzina jak i tatuś małego kręcili nosem. Później jojczyłam kolejno o Krystiana, Adama, Mateusza, każdy miał wiele do powiedzenia, najwięcej tatuś, a najmniej ja 😉 Pełni desperacji zaczęliśmy przeglądać kalendarz w poszukiwaniu inspiracji.

Potrzebny był nam klucz, na którym moglibyśmy oprzeć nasze poszukiwania. Drugie imię dla dziecka mieliśmy już wybrane, lecz pierwszego wciąż jak nie było tak nie ma, aż wreszcie wymyśliłam. Nasze urodziny! Sprawdziliśmy kto ma imieniny w nasze urodziny i tak padło na Damiana, który swoje imieniny świętuje w Mamusiowe urodziny 12 lutego 🙂 To też jakiś sposób, prawda?

Jak wybieramy imię dla dziecka?

Powinniśmy się kierować paroma istotnymi zasadami. Przede wszystkim zastanówcie się dobrze, czy imię, które wybraliście dla dziecka pasuje do Waszego nazwiska, zwłaszcza jeżeli to drugie oznacza jakieś konkretne słowo. Nie chcesz przecież ośmieszyć swojego dziecka, prawda? Dlatego Alfons Wojewódzki, Mikołaj Dziadek, czy Tania Lala zdecydowanie odpadają. Chyba, że bardzo chcesz to cóż…miejże litość mimo wszystko 😉

O czym jeszcze trzeba pomyśleć? O wygodzie naszego malucha w przyszłości. Czy przez pierwsze parę lat życia będzie umiał się przedstawić? To akurat jest mniej istotne, bo jednak po coś te szuszczące, czy wrrrrrr imiona istnieją. Scepan, Kajol, Kajojina i Małek za parę lat wypowiedzą ładnie swoje imię, ale czy zmieszczą się w „krateczkach” na urzędowych pisemkach? Bo kto jak kto, ale Wierzchosława (czo te internety? O_O ), Marcelina, Aleksandra i Aleksander o baaardzo długich nazwiskach mogą mieć z tym problemy. Najbezpieczniej więc do długiego nazwiska wybrać krótkie imię.

Moja znajoma chciała nazwać psa Belzebub. Szybko zmieniła zdanie, gdy spytałam ją jak będzie go wołać i jak się zdrabnia takie pocieszne imię – Belzebubik? Belzebubcio? Nad tym samym powinniście się zastanowić wybierając imię dla Waszego dziecka. Mnie trochę telepie, gdy znajomi mówią mi Agatka. (jestem przecież taka mała, nie trzeba mnie bardziej zdrabniać 🙂 ) Pełne prawo do tego ma tylko mój ulubiony współpracownik, który cieszy się moimi specjalnymi względami. Pewnie dlatego, że jest sporo, sporo starszy i zwyczajnie nie mam serca go poprawiać i wybaczam nawet, gdy się zapomni i powie per „Pan” ^^ Dlatego drodzy rodzice, jeżeli podoba się Wam Krzysztof, ale Krzysiu już niekoniecznie, może warto pomyśleć nad innym imieniem?

Osobiście uważam, że przy wybieraniu imienia dla dziecka trzeba spróbować maksymalnie wczuć się w nie. Jak będzie sobie radziło w przyszłości z takim imieniem. Czy imię będzie się ładnie prezentowało, czy nie będzie przynosiło wstydu, czy jest łatwe w wymowie i pisowni i na tyle uniwersalne, by nie sprawiało problemów, gdy nasze dziecko zechce w przyszłości rozwijać karierę za granicą. Może to zbyt daleko idące w przyszłość gdybanki, ale jeżeli cierpicie na nadmiar czasu to czemu nie przemyśleć sprawy i pod tym kątem? Przecież chcecie ułatwić dziecku życie, a nie utrudnić.

Gdy już potrafisz odpowiedzieć sobie na pytanie jak wybieramy imię dla dziecka sprawdź co ono oznacza. Może akurat „ideologia” powiązana z jego imieniem, jego pochodzenie lub dosłowne znaczenie nie przypadną Ci do gustu? Szczerze wątpię, bo „to tylko” imię, ale raz spotkałam się z negowaniem pewnej osoby, bo miała UWAGA „żydowsko brzmiące imię”. Większej głupoty dawno nie słyszałam, no ale są ludzie i ludziska.  🙂 Lepiej dmuchać na zimne!

Pomyśl też z czym kojarzy Ci się wybrane przez Ciebie imię i zastanów się, czy innym ludziom to imię też się będzie dobrze kojarzyć. Rodzice małego potencjalnego Donalda czy Adolfa (bez obrazy dla nosicieli tych dość rzadkich imion) mogą w przyszłości stanąć przed dość trudnym zadaniem wytłumaczenia dziecku czemu niektórym nie pasuje jego imię i głupio je komentują. Pamiętajmy, że ludzie są tylko ludźmi i niektórzy szybciej mówią niż myślą.

Dla niezdecydowanych przedstawiam listę 20 najpopularniejszych imion dla dziewczynek i chłopców. Czy już wiecie jak wybieramy imię dla dziecka? Mam nadzieję, że choć odrobinę ułatwiłam Wam zadanie 🙂 

TOP 20 – DZIEWCZYNKI

LENA
ZUZANNA
JULIA
MAJA
ZOFIA
HANNA
ALEKSANDRA
AMELIA
NATALIA
WIKTORIA
ALICJA
OLIWIA
NIKOLA
MARIA
EMILIA
ANNA
NADIA
ANTONINA
GABRIELA
MARTYNA

TOP 20 – CHŁOPCY

JAKUB
KACPER
ANTONI
FILIP
JAN
SZYMON
FRANCISZEK
MICHAŁ
WOJCIECH
ALEKSANDER
MIKOŁAJ
ADAM
PIOTR
MATEUSZ
BARTOSZ
IGOR
WIKTOR
MARCEL
DAWID

Napisz jak macie na imię Ty i Twoje dzieciaki – nie wstydź się!

Pozdrawiam,
Pani Miniaturowa

(Visited 1 452 times, 7 visits today)
 • Dagna

  Mam na imię Dagna, mój brat to Iwo. Kiedy jego imię staje się coraz częściej używane, nawet ostatnio w reklamie je usłyszałam, to żadnej innej Dagny jeszcze nie spotkałam. Uwielbiam swoje imię, bo jest oryginalne, ma ładny wydźwięk i czyni mnie to łatwiejszą do zapamiętania. „Kojarzysz Dagnę?” – nikt nie spyta „jaką Dagnę?”. Jednak mam z nim problemy – ludzie myślą, że to zdrobnienie od Dagmary, mylą z Jagną, Bogną, zmieniają na Dagma. Zawsze jak komuś dyktuję imię i nazwisko muszę dokładnie przeliterować wszystko i potwierdzić, że nie jestem Dagmarą i tak, tak się nazywam. Z wiekiem się przyzwyczaiłam. Nie wiem jak czułabym się, gdybym była jakąś Anią
  lub Asią, jedną z wielu, ciągle słysząc gdzieś swoje imię.

 • Bożena Jędral

  U mnie był spontan. miała być Gabrysia, urodził się Adrian 😉 Drugie dziecko z automatu-Gabrysia. Trzecie mąż nazwał 😉 Mi podobało się Zuzia i Nina :*

 • Kurtyzana, Fontanna, Mrówka – co ludzie mają w głowach? d; – z listy najrzadszych imion w Polsce.

 • My wybieraliśmy „na czucie”. Przy Mai po prostu coś nam kliknęło w mózgu i już tak zostało, mimo że nie chciałam by dziecko miało popularne imię.
  Z Leosią była inaczej. Teściowej bardzo podobało się to imię i tak dała na drugie swojej córce. Nie na pierwsze, bo to były lata 90 i wieś więc pewnie rozumiesz obawy. Trochę się oswajaliśmy, ale jak ktoś rzucił zdrobnienie „Leosia”, to już było po nas. No i co dla nas ważne, imię można spokojnie wymówić w innym języku.

 • Zdrobnienie od Belzebuba to Bubek.
  Mam najpopularniejsze imię w Polsce i jestem na każdej liście popularnych imion. W sumie określiłabym je jako wygodne, bo ze względu na popularność skojarzenia są albo pozytywne, albo ich nie ma, do tego jest łatwe w zapisie, krótkie, przy polskim i jednocześnie nic nie znaczącym nazwisku wygląda nieźle.

 • Pingback: Blogerka oszalała, Omen na imię dziecku dała! - Pani Miniaturowa()

 • Pingback: Drugie imię - tradycja czy fanaberia? - Pani Miniaturowa()

 • Bardzo podoba mi się imię Jadwiga, ale Jadzia już nie – dlatego panienka jest Apolonia 🙂 Synek miał być Konstanty, ale małż wymyślił, że będą go wołać Kościu – jest Feliks. Szukałam imion, które występują w innych krajach w tej samej formie.

  • Slysze Apolonia, mysle – babcia Frani z serialu Niania 😀

 • Ja od dawna miałam wybrane imiona dla przyszłych córek- Hanna,Zofia, Dorota.Na razie doczekałam się dwóch- jedna siedzi na nocniku, druga wierci się w brzuchu 😉 Moje typy dla chłopców to Stanisława, Wojciech, Tomasz oraz ostatnio Karol i Adam. A ja jestem Kamila 🙂

 • imion moich dzieci nie ma w Top 20 i bardo dobrze 🙂 mamy Lilianę (nie Liliannę) i Jerzego 🙂 Do tego Krótkie nazwisko. Ja patrzyłam tylko na 4 zasady przy wyborze imienia
  1. by się podobało mi i mężowi
  2. By pasowało do małego dziecka i dorosłego człowieka
  3. by istniał skrót tego imienia i brzmiał „miękko”, bardziej przytulnie, niż pełne imię
  4. by w najbliższej rodzinie nie było osoby o takim imieniu, by nie było pomyłek

 • Ja dałam córeczce imię po babci – Zosia 🙂 Ja jestem Kornelia. Dla chłopca nie wiem jakie imię bym wybrała, chyba wahałabym się między Krzysiem a Olkiem 🙂

 • Wydaje mi się, że łatwiej wybrać imię dla chłopca, bo dużo jest ładnych, krótkich imion, jak Piotr, Dawid, Marek, Rafał, Daniel, mogłabym tak wymieniać i wymieniać 😀 Jeśli chodzi o dziewczynkę, to wydaje mi się, że młodzi rodzice chcą z niej zrobić małą księżniczkę, albo światową panienkę, co nie zawsze jest przemyślane, stąd coraz więcej dziewczynek ma na imię Jessica, Oktawia, Olimpia — czasami to po prostu śmiesznie brzmi (szczególnie z typowo polskim nazwiskiem), albo pasuje małej dziewczynce czy nastolatce, ale starszej pani już mniej.

  • Tyle jest fajnych męskich imion, a od przedszkola w grupie Damiana słyszę ciągle te same max 10 😉

 • „Najbezpieczniej więc do długiego nazwiska wybrać krótkie imię.” – potwierdzam! Sama mam długie nazwisko i w połączeniu z dość długim imieniem kończy się na długim podpisywaniu się (takie masło maślane :D) Choć teraz już się przyzwyczaiłam do mojego imienia i jak parę lat temu koleżanka stwierdziła, że pasowałoby mi „Kiara” to byłam w szoku 😀
  Z Twoich imion dla dziewczynek bardzo podoba mi się Maja, a dla chłopców Jakub. Z kolei Dawid to imię Narwanego, więc to oczywiste, że mi się podoba 😀

 • Ja mam jedną zasadę, imię ma być krótkie. Jezeli jest dłuższe od swojego zdrobnienia to tak, jakby go nie było. Nazywam się Agnieszka, niestety przez większość życia nazywają mnie Aga. Dopiero w pracy przeforsowałam pełną wersję imienia. Szkoda że Lena zrobiła się popularna, prześliczne imię.

 • Cześć, jestem Konstancja. :))
  Moje panieńskie nazwisko też było długie, i w połączeniu z imieniem brzmiało bardzo… ładnie, ale ‚królewsko’ lub ‚pretensjonalnie’ lub, z braku lepszego określenia, że tak po zagramanicznemu powiem, ‚posh’.
  A teraz jest krótkie, francuskie, urokliwe i też bardzo pasuje do imienia. 🙂

  Mój syn ma na imię Peter. Peter, a nie Piotr, bo mieszkamy w UK a mój mąż jest brytyjczykiem z dziada pradziada, i tutaj zamierzamy zostać. W dodatku mój tata ma na imię Piotr, więc go uhonorowaliśmy. Imię mojego syna uważam za naprawdę w porządku – jest klasyczne, w dodatku ‚z klasą’ ale i ‚bez klasy [społecznej]’. W sensie że pasuje i do prezydenta i do zwykłego szarego ludzia. 🙂

  • Piękne imię! Nam się drugim imieniem małego udało uhonorować obu dziadków (z przymrużeniem oka), Adrian i Jan 😉 hihihih

 • My już dla potencjalnego syna wybraliśmy imię Eryk 🙂 Mamy niestety problem z córką :/ Ja bym chciała Nadię ale mojemu źle się kojarzy… ;_;

  • Fajne imię, zawsze mi się kojarzyło z rycerzami 🙂 A Nadia też piękne, ale skoro Drugiemu Połówkowi nie pasuje to może Nina? Bo Noemi to już jest siakieś takie za bardzo obcobrzmiące jak na mój gust 🙂

   • Może uda mi się go jeszcze przekonać 😉 Nina nie będzie pasować do nazwiska niestety.

 • Ewiczka

  Podobnymi względami kierowaliśmy się i my. Dodatkowo (zważając na fakt, iż jesteśmy rodziną mieszaną polsko/włoską) szukalismy imienia, które brzmiałoby w obu językach bardzo podobnie i tak by sobie żadna z rodzin języka nie połamała. Po bardzo długich poszukiwaniach, gdzie co się podobało matce, ojcu nie leżało (i na odwrót). padło na Stefano (a rodzice to Ewa i Massimo)

 • Cody Borstyn-Bajer

  Wow, niezła rozkmina. Przyznam, że większość tego o czym napisałaś nie przyszło mi nawet do głowy. Jedynie to, żeby imie nie było za długie, bo mamy podwójne nazwisko i nie chcieliśmy, żeby zapisanie tego trwało godzinę 😛 Ale imię wybraliśmy po prostu – to, które nam obojgu się podobało. I koniec 🙂

  • Zdradzisz nam jakie, czy czekamy aż bocian przyleci? 🙂

   • Cody Borstyn-Bajer

    Mogę zdradzić 😀 Alek. Nie jako skrót, tylko jako pełne imię. Znam conajmniej jednego Alka, więc wiem, że można nadać takie imię. Nie jest dziwaczne, ale jest rzadkie 🙂 I ładnie się komponuje z nazwiskiem ^^

 • Milicyja

  Och też nienawidzę jak wołają do mnie Agatka, to się zawsze kojarzy, przynajmniej mi, z tym, że zaraz ktoś coś będzie chciał ode mnie. Co do imion: zawsze chciałam córce, o ile będę miała dzieci i młodą 😛 dać na imię Nina. W ogóle myślałam o jakimś krótkim, bo chce zachować swoje nazwisko, które jest długie, proste jak budowa cepa a i tak ludzie robią pomyłki, więc niech chociaż z imieniem dziecko ma fory XD A co do syna: Tymon mi się podoba, Igor, wszystkie Pawły i inne Łukasze też spoko. Chociaż jakieś imię na N też byłoby ok, bo mam wizję inicjałów N.N – No name XD albo inne takie moje chore wizje 😛 W każdym razie nie chciałabym dziecku zrobić krzywdy, jakimś Brajanem czy Dżesiką, inne kombinacje, wspominane przez Ciebie Adolfy, nie wydają mi się takie straszne o tyle o ile fajnie dzieciakowi fajnie sprzedasz temat i będzie umiał się bronić, przed czepialstwem świata. Po prostu jak zwykle, trochę mózgu.

  • Ja miałam kiedyś baję na imię Artemis, od bohatera książki ^^