Macierzyństwo

Rytuał zasypiania Twojego dziecka

Rytuał zasypiania dziecka to wspaniały oręż. Jeżeli nauczysz się nim poprawnie władać, może stać się Twoim największym sprzymierzeńcem w wielkiej 'bitwie’ o sen.

Rytuał zasypiania – ale o co chodzi? Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Zapewniają im je powtarzalność, przewidywalność działań. Czyli rytuał właśnie. Jeżeli ustaliłaś sobie, że dziecko będzie chodziło spać o 19:30 nie możesz co kilka dni kłaść je spać o 18:15, by zaraz przerzucić się na 22:00. Wybijasz w ten sposób dziecko z rytmu i mogą pojawić się problemy z zasypianiem. Ważne jest też, by proces usypiania dziecka wyglądał zawsze tak samo.

Jak wyglądało to u nas?

Póki prowadziłam „bar mleczny”, jak nazywa to Mama-nie/codziennazasypianie było banalne. Wystarczyło wykąpać maluszka, nakarmić i sen przychodził błyskawicznie. Później, gdy skończyliśmy przygodę z kp, kładłam się obok dziecka na łóżku, a on głaskał mnie po włosach, aż zasnął. Trwało to maksymalnie kwadrans. Później synek „teleportował” się do swojego łóżeczka, ponieważ jestem przeciwniczką spania dzieci w łóżku rodziców. Wkrótce i ta metoda wydała mi się zbyt uzależniająca dziecko ode mnie, więc moje włosy zastąpiliśmy mięciuteńkim misiem. Po paru dniach odzyskałam wolność, a miś przejął moje stanowisko pracy 😉 Rytuał zasypiania zachowaliśmy do teraz i zawsze robimy to samo, o tej samej porze. Zaczynamy o 19:00, bajka i kolacja, mycie, a później „dobranoc”. Kluczem do sukcesu jest rodzicielska konsekwencja. 

Jak wyglądają rytuały zasypiania u dzieci Mamuś z zaprzyjaźnionego forum?

„U dwulatka kąpiel, kolacja, bajka i śpi. U 4 m kąpiel, mleczko, do łóżeczka i śpi”

„14 mc – Kąpiel, czytamy-a raczej szyyybko wertujemy 2 bajeczki, w drodze do sypialni opowiadam Kaczkę dziwaczkę, cycuś, do łóżeczka i zasypia trzymając mnie za palec”

„21 miesięcy – kąpiel czasem bajki, butla mleka (wcześniej papa i buziak dla taty i mamy) w łóżeczku.dobranoc kolorowych snów i wychodzę z pokoju, lub mój mąż (zależy kto kładzie spać)”

„Kąpiel, butla, bajka i oglądanie gwiazd (z lampki) na suficie do uśnięcia- roczniak”

„kąpiel, cyc, śpiewanie kołysanki lub czytanie książeczek i lulu – 13 miesięcy”

„K. obowiązkowo (bo sam chce) musi wszystkim dać buziaka na dobranoc 🙂 mówi papa, wskakuje do łóżka, bajki czytamy wcześniej, jak już pora spać, to pora spać, gaszę światło, jeszcze jestem przy nim aż nie zaśnie, trwa to z reguły max 5 minut , nie daje się niedotykalski głaskać 🙂 tylko żeby ktoś był w pobliżu i śpi 🙂 mały ma 2 latka, ze starszym jest już tylko buziak i idzie spać ( kiedyś chciał żeby mama posmyrała po pleckach, ale już się skończyło)”

„Obowiązkowo książka przed snem. Jak nie przeczytam to córka nie może zasnąć przez 2-3 godziny i się męczy.”

3,5 miesiąca, 18 kąpiel, później na pół godziny w pokoju gdzie śpi mała otwieram okno żeby się przewietrzyło, 19 kp, 19:30 leży już w łóżeczku i śpi i tak to działa od ponad dwóch miesięcy

„Kąpiel, butla z kaszka i do łóżka

Jak widzicie co dziecko to rytuał zasypiania. I Ty pewnie nieraz słyszałaś opowieści o dzieciach śpiących na włączonej pralce, w trakcie jazdy samochodem, czy przy warczącym odkurzaczu i suszarce. Każda metoda jest dobra, byleby wreszcie nasz kochany skarb zasnął i dał mamie zajrzeć do Pani Miniaturowej 😉 Nie zapomnij o byciu konsekwentną!

Pozdrawiam

Skip to content