Styl życia

Profilaktyka jest ważna! – Pink Lips #PinkChallenge

Lada dzień rozpocznie się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W 2018 roku przypada on na dni 22-28 stycznia. W tym czasie będą organizowane różne akcje i wydarzenia, których celem jest promocja wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz jego profilaktyka. Jedną z inicjatyw jest Pink Lips Projekt – jest ono organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, a jego znakiem rozpoznawczym są właśnie różowe usta. 

 

#PinkChallenge
Rak szyjki macicy – sytuacja w Polsce i na świecie

Rak szyjki macicy to choroba dotykająca blisko półtora miliona kobiet na świecie. Tylko w Polsce rocznie diagnozowanych jest około 3 tysięcy kobiet. To nie wyrok, choroba ta jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Ale musi zostać wcześnie zdiagnozowana! Niestety nowotwór ten bardzo często przebiega bezobjawowo, przez co kobiety trafiają do lekarza zbyt późno!

Polska przoduje w niechlubnych statystykach Unii Europejskiej – to właśnie w naszym kraju umiera najwięcej pacjentek zmagających się z rakiem szyjki macicy. Razem możemy sprawić, by sytuacja uległa poprawie!

Regularne poddawanie się badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej, a także podjęcie skutecznej terapii! 

A co to jest cytologia?

Ginekolog za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wymaz z szyjki macicy. To nic nie boli, można jedynie czuć lekki dyskomfort. Nie ma się czego obawiać, ponieważ trwa on zaledwie kilka sekund. Następnie patyczek z wymazem trafia do laboratorium, które po kilku dniach przekazuje lekarzowi wynik badania. Badanie cytologiczne przysługuje bezpłatnie każdej Polce, która ukończyła 25 rok życia. Należy je robić nie rzadziej niż co 3 lata. Ja osobiście poddaję się cytologii co roku, od kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży.

Jeżeli twój lekarz odmawia ci wykonania badania – idź do innego! Masz prawo do badań, zwłaszcza w zakresie profilaktyki nowotworowej! Cytologia pozwala na wykrycie blisko 90% przypadków raka szyjki macicy, 50% przypadków raka trzonu macicy oraz 10% przypadków raka jajnika. 

Czym właściwie jest profilaktyka? 

Są ta wszelkiego rodzaju działania i środki mające na celu zapobieganie występowaniu pewnych niepożądanych przez nas zjawisk, sytuacji lub chorób. Jak wszyscy doskonale wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy o chorobach nowotworowych (nie tylko kobiet!), a także informowanie społeczeństwa w jaki sposób możemy zapobiegać tym chorobom, oraz jakimi badaniami możemy je wcześnie wykrywać. 

Pink Lips Project

Wszystkie osoby, zarówno kobiety jak i mężczyźni (!) mogą promować akcję za pomocą:
* artykułów na stronach i blogach
* postów w mediach społecznościowych
* dodając zdjęcia z ustami umalowanymi na różowo opatrzonymi #PinkChallenge
* rozmawiając ze znajomymi i rodziną na temat profilaktyki chorób nowotworowych

Różowe usta powszechnie znane jako atrybut kobiecości, dziś stają się symbolem naszej solidarności i szacunku wobec kobiet podejmujących walkę z rakiem. Są obrazem naszej świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobom nowotworowym.

Profilaktyka jest ważna!

Więcej informacji znajdziesz tu – Zwrotnik Raka

Weź udział w projekcie Pink Lips, swoje zdjęcie opatrz tagiem #PinkChallenge 

profilaktyka
#PinkChallenge

 


Pani Miniaturowa – niepełnosprawna, niskorosła kobietka o ciętym języczku i olbrzymim poczuciu humoru. Odwiedź mój fanpage, a następnie dodaj mnie do obserwowanych w:
Google+ Pani Miniaturowa
Instagram Miniaturowa.pl
Twitter Pani Miniaturowa

Klikaj w pogrubione! 🙂

Skip to content