Styl życia

Profilaktyka jest ważna! – Pink Lips #PinkChallenge

profilaktyka

Lada dzień rozpocznie się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W 2018 roku przypada on na dni 22-28 stycznia. W tym czasie będą organizowane różne akcje i wydarzenia, których celem jest promocja wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz jego profilaktyka. Jedną z inicjatyw jest Pink Lips Projekt – jest ono organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, a jego znakiem rozpoznawczym są właśnie różowe usta. 

 

#PinkChallenge
Rak szyjki macicy – sytuacja w Polsce i na świecie

Rak szyjki macicy to choroba dotykająca blisko półtora miliona kobiet na świecie. Tylko w Polsce rocznie diagnozowanych jest około 3 tysięcy kobiet. To nie wyrok, choroba ta jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Ale musi zostać wcześnie zdiagnozowana! Niestety nowotwór ten bardzo często przebiega bezobjawowo, przez co kobiety trafiają do lekarza zbyt późno!

Polska przoduje w niechlubnych statystykach Unii Europejskiej – to właśnie w naszym kraju umiera najwięcej pacjentek zmagających się z rakiem szyjki macicy. Razem możemy sprawić, by sytuacja uległa poprawie!

Regularne poddawanie się badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej, a także podjęcie skutecznej terapii! 

A co to jest cytologia?

Ginekolog za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wymaz z szyjki macicy. To nic nie boli, można jedynie czuć lekki dyskomfort. Nie ma się czego obawiać, ponieważ trwa on zaledwie kilka sekund. Następnie patyczek z wymazem trafia do laboratorium, które po kilku dniach przekazuje lekarzowi wynik badania. Badanie cytologiczne przysługuje bezpłatnie każdej Polce, która ukończyła 25 rok życia. Należy je robić nie rzadziej niż co 3 lata. Ja osobiście poddaję się cytologii co roku, od kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży.

Jeżeli twój lekarz odmawia ci wykonania badania – idź do innego! Masz prawo do badań, zwłaszcza w zakresie profilaktyki nowotworowej! Cytologia pozwala na wykrycie blisko 90% przypadków raka szyjki macicy, 50% przypadków raka trzonu macicy oraz 10% przypadków raka jajnika. 

Czym właściwie jest profilaktyka? 

Są ta wszelkiego rodzaju działania i środki mające na celu zapobieganie występowaniu pewnych niepożądanych przez nas zjawisk, sytuacji lub chorób. Jak wszyscy doskonale wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy o chorobach nowotworowych (nie tylko kobiet!), a także informowanie społeczeństwa w jaki sposób możemy zapobiegać tym chorobom, oraz jakimi badaniami możemy je wcześnie wykrywać. 

Pink Lips Project

Wszystkie osoby, zarówno kobiety jak i mężczyźni (!) mogą promować akcję za pomocą:
* artykułów na stronach i blogach
* postów w mediach społecznościowych
* dodając zdjęcia z ustami umalowanymi na różowo opatrzonymi #PinkChallenge
* rozmawiając ze znajomymi i rodziną na temat profilaktyki chorób nowotworowych

Różowe usta powszechnie znane jako atrybut kobiecości, dziś stają się symbolem naszej solidarności i szacunku wobec kobiet podejmujących walkę z rakiem. Są obrazem naszej świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobom nowotworowym.

Profilaktyka jest ważna!

Więcej informacji znajdziesz tu – Zwrotnik Raka

Weź udział w projekcie Pink Lips, swoje zdjęcie opatrz tagiem #PinkChallenge 

profilaktyka
#PinkChallenge

 


Pani Miniaturowa – niepełnosprawna, niskorosła kobietka o ciętym języczku i olbrzymim poczuciu humoru. Odwiedź mój fanpage, a następnie dodaj mnie do obserwowanych w:
Google+ Pani Miniaturowa
Instagram Miniaturowa.pl
Twitter Pani Miniaturowa

Klikaj w pogrubione! 🙂

(Visited 175 times, 1 visits today)
 • Wierzę bardzo mocno w siłę profilaktyki – i bardzo do niej zachęcam – a sama regularnie robię badania profilaktyczne. Z okazji Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zachęcam do zajrzenia na fanpage Mamy Ginekolog- świetnie tam wyjasniła w krótkim filmiku, dlaczego ważne jest to, by cytologia była wykonywana szczoteczką.

 • Trzeba o tym mówić profilaktyczne badania ratują życie. Jednak jeśli ginekolog w moim małym mieście uważa że nie jest możliwe ich wykonanie… bo nie wdrapię się na stół i rozkłada ręce…Mam tutaj do wyboru niewielu lekarzy i każdy powiedział mniej więcej to samo. Tekst mojej matki najlepszy: (sama choruje na raka piersi) po co będziesz się badać jak ty wciąż dziewicą jesteś…

 • nie znałam tej akcji! Z chęcią wspieram tego typu inicjatywy

 • Świetnie, że poruszasz takie tematy! Profilaktyka jest bardzo ważna 🙂

 • Bardzo ważne jest przypominanie kobietom o tej sprawie bo często zapominają.

 • Przyznam, że nie wiedziałam że jest taka ważna akcja- senkju! I oczywiście zamierzam lipsy na różowo zrobić 🙂

 • Dobrze, ze o tym piszesz.Tak, profilaktyka jest bardzo ważna i potrzebna, a i o wiele tansza niż leczenie.

 • Absolutnie wspieram wszelkie akcje profilaktyki zdrowia. Fajnie, że piszesz i uświadamiasz 🙂

 • W takim razie cały kolejny tydzień chodzę z ustami pomalowanymi na różowo 🙂 I przypomnę tekst o profilaktyce! U mnie w rodzinie dwie kobiety zaniedbały badania profilaktyczne i u obu raka wykryto w późnym stadium, nie do leczenia. U jednej piersi, u drugiej srom. Bardzo wierzę w to, że dzięki takim akcjom u młodszych kobiet świadomość wzrasta. A to, co chyba najważniejsze do powiedzenia dla młodych dziewczyn: nie ma się czego wstydzić! Trzeba regularnie prosić o badania kontrolne i już.

 • Świetny wpis – i świetna akcja. Zgadzam się, że profilaktyka jest ważna. Niestety, wiele z nas zwyczajnie ją zaniedbuje…

 • Aga Agar

  Serio trzeba kobietom przypominać o takich badaniach? Mam nadzieję, że nie…

  • Może nie tyle przypominać, co namawiać, by wreszcie do tego lekarza poszły! Bo co z tego, że pamiętają o jakichś chorobach, wiedzą jakie są badania… jak np. jeszcze nigdy nie były u ginekologa 🙁

 • Profilaktyka jest bardzo ważna. Niestety często o tym zapominamy, a w szczególności Panowie mają z tym problem. Ile ja się muszę nagadać, żeby mój partner poszedł do lekarza jak go coś boli. :p

 • Bardzo fajna akcja, bo z tego co sie orientuje, cytologia potrafi wykryc zmiany, ktore dopiero w przyszlosci moglyby doprowadzic do raka szyjki macicy. Wykryte na czas – i to jeszcze nawet nie nowotwor, tylko jakis stan zapalny – sa do zaleczenia. A przeciez o ile lepiej zapobiegac niz leczyc. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Profilaktyka jest mega ważna i trzeba o niej przypominać 🙂

 • świetna akcja. W pracy też bierzemy udział. Mamy nawet z tej okazji zniżkę na badania genetyczne w kierunku: zakażenia wirusem HPV (badanie obejmuje genotypowanie 30 podtypów HPV), infekcji urogenitalnych oraz markerów nowotworowych BRCA1/BRCA2.

  https://www.facebook.com/euroimmundna/photos/a.1620774494835152.1073741828.1620211554891446/2025702771008987/?type=3&theater

 • Pamela Moskalik

  Ludzie zapominają o profilaktyce, ale i tak z pewnością jest większa świadomość społeczeństwa niż parę lat temu 🙂

 • Szaman Shamansky

  Ten pink lips to taki babski movember? 😉

 • Tak, profilaktyka – wystarczy tak niewiele zrobić! Moja teściowa dzięki profilaktyce prawdopodobnie do dziś żyje.

 • Dobrze, że o tym mówisz. Tego rodzaju tematów nie powinniśmy unikać.