Odblaski? Nie kupuj, mam dobre wycieraczki

Niedługo Halloween, lub jak kto woli Święto Zmarłych. Możesz zostać głównym bohaterem swojej rodziny. Zapewniam, że jak posłuchasz moich rad, to przez kilka najbliższych dni nie będziesz schodził z ust wszystkich swoich bliskich, a także znajomych. Ciekawy? Wystarczy, że nie zainwestujesz w odblaski i po zapadnięciu zmroku w dalszym ciągu będziesz przechodził przez jezdnię w niedozwolonym, nieoświetlonym miejscu.

Ściągaj odblaski, niech biją oklaski

Ostatnio widziałam jak w pełnym pędzie przecinałeś na rowerze jezdnię w poprzek nie sygnalizując skrętu. Tuż przed maską samochodu. Wow to było mocne! Ty to masz jaja! Ja bym miała pełne gacie strachu, serio. Ale z Ciebie to jest gość! No i te odblaski… tylko dwa na szprychach kół. Jak Ty jeździsz po zmierzchu? Prawdziwy kozak z Ciebie. Wiesz, zbliża się listopad. Wybrałeś już wieniec? Jaki jest Twój ulubiony kolor? Nie wiem jakie znicze kupić. Białe, perłowe, czerwone, a może te zabawne z pozytywką? Pytasz dla kogo? Jak dla kogo, dla Ciebie rzecz jasna. Przede mną nie musisz nic ukrywać, wiem co Ci po głowie chodzi. Wiele różnych spraw. A bezpieczeństwo? Ono jest dla mięczaków.

Szybko przebiegniemy przez ulicę, zdążymy przed samochodem

Masz żonę? Chyba ją widziałam. To znaczy źle się wyraziłam. Zamajaczyła mi, gdy była już prawie po drugiej stronie ulicy. Nie widziałam jej ani 500 metrów wcześniej. Ani 200 metrów wcześniej. Ani, gdy byłam już bardzo blisko. Akurat przebiegała z Twoim synkiem przez ulicę. Było już ciemno. W tym miejscu nie było przejścia dla pieszych, ani latarni. Odblaski? A skąd. Zobaczyłam ich w ostatniej chwili. Twój synek akurat mocniej tupnął nóżką, ciągnięty szybko za rączkę przez swoją mamę. Zapaliły się światełka wbudowane w podeszwy jego bucików. 

Hamowałam 

Hamowałam. Zawsze chcemy hamować. W tej i innych sytuacjach. Gdy tknie nas intuicja. Gdy zauważymy Cię kątem oka. Gdy wbiegasz nam przez maskę. Gdy tańczysz ze śmiercią na krawędzi jezdni. Gdy zapominasz, że bywasz dla nas niewidzialny. Gdy nie pamiętasz, że nawet jadąc przepisowo, na mokrej jezdni, droga hamowania samochodu jest dłuższa. Gdy zapominasz, że Twoje życie czasami kosztuje tylko tyle co odblaski.

Zdążyłam

Lecz czy zawsze zdążysz i Ty?

 


  • Elementy odblaskowe powinny być tak umieszczone tak aby były widoczne w światłach samochodów, czyli zarówno z przodu jak i z tyłu sylwetki.

  • Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

  • Pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 60 km/h ma 15% szans na przeżycie, a z prędkością 50 km/h około 40%.

  • W nocy, zwłaszcza na słabo oświetlonych drogach pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!

Źródło: Statystyka: Policja.pl


Zdarzyła Ci się kiedyś niebezpieczna sytuacja na drodze?
Skomentuj na blogu lub na moim fanpage

Pani Miniaturowa <— Weź nie pytaj. Weź się przytul polub.

Skip to content