Czy każdy musi mieć prawo jazdy?

Sporo dorosłych osób, a nawet 17 latków dobijających do upragnionej pełnoletności wysłuchuje pytań od rodziny i znajomych o prawo jazdy. Będziesz robić? A kiedy zrobisz? Czemu nie chcesz?! Co to za facet, który nie ma prawa jazdy? Kobieta musi mieć prawo jazdy, żeby się uniezależnić od mężczyzny! Nic dziwnego, prawo do kierowania samochodem to na pozór same zalety, a przecież wszyscy chcą dla Ciebie dobrze. Tylko, czy każdy z nas musi mieć prawo jazdy? Czy to na pewno jest dobre dla wszystkich?!

Nie wszystkie trudności da się pokonać

Gorąco zachęcałam osoby z niepełnosprawnością (i nie tylko) do zrobienia prawa jazdy, jako jeden ze sposobów uzyskania większej samodzielności. Proces zdobywania przeze mnie upragnionego prawka opisałam tutaj, jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądało to z perspektywy osoby niskorosłej, zapraszam do lektury. Pokazywałam Wam też, jakie trudności musiałam pokonać, aby móc w miarę swobodnie korzystać z samochodu. Z jakich dostosowań korzystam, przeczytasz i obejrzysz zdjęcia mojego samochodu tutaj.

Czasem trzeba powalczyć z czymś więcej niż naszym ciałem

Strach, niepewność i brak zaufania do swoich umiejętności, to najsilniejszy przeciwnik, z którym przychodzi nam się mierzyć, gdy zasiadamy za kierownicą. Oczywiście są też sytuacje, że ktoś się boi, ale podejmuje to wyzwanie, robi prawo jazdy i zdaje egzaminy z sukcesem. Jazda samochodem stresuje go codziennie, od wielu lat nieprzerwanie tak samo, ale musi często podróżować samochodem, ponieważ nie ma innej opcji, np. dojeżdża do odległej pracy. Takim osobom podwójnie mocno życzę spokoju oraz szerokiej i bezpiecznej drogi.

Niektórzy ludzie w ogóle nie odczuwają strachu, a inni boją się na tyle mocno, że nigdy nie decydują się na rozpoczęcie kursu. Nie mogą nawet spróbować przekonać się, czy są w stanie opanować ten lęk, a później może całkowicie go przezwyciężyć. Lecz, czy to znaczy, że coś z nimi nie tak? Nie!

Są rzeczy, do których nie powinniśmy się zmuszać

Tak samo mocno jak uważam, że nie powinniśmy mieć dzieci, gdy tego nie chcemy, tak samo nie ma się co zmuszać do jeżdżenia samochodem. Wierzcie lub nie – mnóstwo osób ma dzieci, bo tak wypada, bo rodzice chcieli, albo wydawało im się, że w ten sposób awansują społecznie… Nie! Rodzicem jest się raz na zawsze, z tego nie da się zrezygnować, jak z subskrypcji na Netflixie.

A wracając do tematu: jeżeli czujesz, że kierowanie samochodu totalnie nie jest dla Ciebie, nie rób tego! Serio, nie każdy musi mieć prawo jazdy i nie każdy musi lubić prowadzić samochód. Chodzi mi tu głównie o osoby, które szybko tracą koncentrację, w stresie mają opóźnione reakcje i generalnie nie jeżdżą z tego powodu zbyt płynnie i bezpiecznie. Po co narażać siebie i innych. Nie daj się upartym namowom bliskich! Spróbuj w dogodnym dla Ciebie momencie, czy nadajesz się na kierowcę. Może kiedyś jeszcze się przekonasz? A może nie i nie warto mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.

Pozdrawiam
Pani Miniaturowa


Fanpage Pani Miniaturowa – wejdź i polub mój profil, aby być na bieżąco!
Instagram miniaturowa.pl
Twitter PaniMiniaturowa

Skip to content