Dlaczego dziecko mnie nie słucha?

Codziennie setki rodziców zadaje sobie pytanie „dlaczego moje dziecko mnie nie słucha?”. Mówisz, prosisz, rozmawiasz, gadasz, pytasz…a ono nic. Przysięgam, że niektóre moje koleżanki doszły do etapu, gdy planuje się badania słuchu, bo nie miały absolutnie żadnej pewności, czy dziecko słyszy!

Zastanawiasz się, czy dziecko cię nie słucha, bo nie chce, czy nie może?! Ba, sama pytałam o to mojego dziecka. Nie usłyszało… Znowu. Wobec czego nadszedł czas na bolesny rachunek sumienia. Powinnyśmy go robić za każdym razem, gdy nie jesteśmy zadowolone z zachowania naszego dziecka. Pomyśl chwilę spokojnie i odpowiedz sobie szczerze.

Ile razy powiedziałaś dziecku:

– Zaraz

Lecz kazałaś czekać na siebie, aż do kolejnego upomnienia się o twoją uwagę.

Jak wiele razy twoje dziecko słyszało:

– Za 5 minut

Choć w rzeczywistości zajęło ci to o wiele dłużej.

Czy wiesz, że powtarzasz:

– Teraz nie mam czasu

Pomimo tego, że nie robiłaś nic ważnego.

Ile razy mówiłaś:

– Nie mogę teraz tego zrobić

Choć mogłaś, tylko nie bardzo ci się chciało.

Spójrz teraz na swoje dziecko, które kolejny raz nie reaguje na twoje wołanie. Wpatrz się w człowieka, który ponownie cię nie posłuchał. Przyjrzyj się istocie, którą przywołałaś na świat, a teraz mówisz jej, że nie masz czasu. Policz te wszystkie razy, gdy wypowiedziałaś, któreś z powyższych. Jak często się to dzieje? Nie oceniam cię, nie mówię, co jest złe, a co dobre. Nie nazywam cię złą matką, ponieważ każda z nas kiedyś użyła, któregoś z powyższych zdań. Ja również. Tylko zastanówmy się dziś wspólnie – jak często to robimy?

Spotykam się z małymi plecami, które słyszą, lecz nie słuchają. Są zbyt zajęte swoimi myślami, książką, grą, zabawą, widokiem za oknem, muchą biegnącą po ścianie, wszystkim i niczym. Lecz wiem, że czasami to też moja wina. Każdego „za chwilę”, które powiedziałam. Tych wszystkich „zaraz”, które padły z moich ust. Dlatego już się nie denerwuję.

Już nie pytam „dlaczego dziecko mnie nie słucha”, lecz skupiam się na tym, bym ja słuchała też jego.

 


Pani Miniaturowa – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna niskorosła mama w polskiej blogosferze

Skip to content