Zachowuj się, jesteś mamą!

Nawet największa optymistka może stracić swój uśmiech, gdy nieustannie słyszy „jesteś mamą, zachowuj się!”, „będąc mamą nie powinnaś się tak zachowywać!”. Tak, a niby dlaczego? Czy wraz z zostaniem mamą połknęłam kij? Utraciłam cząstkę swej osobowości, moje poczucie humoru? Jeżeli uważasz, że rodzicielstwo nie może iść w parze z uśmiechem, to bardzo mi cię szkoda.

 Jesteś mamą, nie guwernantką

Mama też może się uśmiechać, wygłupiać, tarzać w trawie, szurać nogami w liściach i skakać po kałużach! Ba, mama może robić miny, gadać głupoty, wystawiać język, łaskotać dziecko po nogach i rzucać się poduszkami. Co więcej, ja uważam, że mama, która tego nigdy nie robi, powinna sobie naprędce ogarnąć kurs powrotu do dzieciństwa. Bo sztywna, nudna, marudna, wiecznie nadąsana mama to nie jest to, czego pragnie twoje dziecko. Nie masz być nadwornym błaznem, po prostu masz umieć się uśmiechać i czerpać radość z życia. Wiem, że ciężko, zdrówko nie to, w pracy problemy, a jakiś koleś szturchnął cię w ramię w sklepie i nie przeprosił. Życie. Lecz czy chcesz je marnować na zamartwianie się? Zwłaszcza przy dziecku? Każdy ma prawo mieć czasem dość wszystkiego. Całego świata z jego krzywdami i smutkami. Ty również. Dlatego umówmy się: westchniesz potem, w poduszkę. Otrzesz łzę zmęczenia, gdy maluch już zaśnie. Nie będziesz już słuchać ludzi, którzy uspokajają twoje coraz rzadsze już wybuchy radości, że „mamom już tak nie wypada”. Bo zostanie mamą nie oznacza końca z uśmiechami. To dopiero początek drogi, w której okazji do uśmiechu może być więcej niż kiedyś. Szczęście jest pod Twoje rozkazy. 

Zachowuj się, jesteś mamą!

Nie ograniczaj się. Świat należy do Ciebie, nawet ze swoimi problemami, bo jesteś w stanie je wszystkie przeskoczyć. Wystarczy, że zapomnisz o wszystkich „nie powinnaś”, „nie wypada”, ponieważ jesteś mamą, kobietą, wartościową istotą, której uśmiech jest dla kogoś największym skarbem. Zachowuj się. Uśmiech proszę. Bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Cześć, jestem Pani Miniaturowa. Niepełnosprawna, miniaturowa blogerka z Opola, czy znasz już mój fanpage na Facebooku?

Skip to content