Komfortka – o toaletach dla niepełnosprawnych

Komfortka dla wielu osób z niepełnosprawnościami oznacza poszanowanie ich godności. To ratunek przed zmuszaniem ludzi do uwłaczających czynności w trakcie przebierania się lub przewijania w toaletach publicznych.

Byłeś kiedyś w toalecie dla osób z niepełnosprawnościami? W Polsce najczęściej są parodią. Uchwyty absurdalnie za daleko, za wysoko, a personel sprzątający często-gęsto robi sobie z nich składzik na miotły, chemię i szmaty, na co zwracałam uwagę już w tym wpisie: Bajzel na kółkach, czyli o toaletach dla osób niepełnosprawnych.

Komfortka – konieczność czy fanaberia?

Niepełnosprawni to nie tylko osoby, które „mają chore nóżki„. Wiele lat media karmiły nas infantylnym obrazem niepełnosprawności, w której uśmiechnięta młoda osoba jest bardzo dzielna i w sumie to nawet jako-tako sprawna, tylko nogi ma bezwładne. Sorry, ale prawdziwe życie nie jest takie kolorowe. Rodzajów schorzeń i dolegliwości jest cały wachlarz. Część osób z niepełnosprawnościami potrzebuje używać pieluch lub pieluchomajtek, bo ich stan uniemożliwia im bezpieczne korzystanie z ubikacji. W toaletach publicznych czekają nas różne „kwiatki”. Jedne są czyściutkie i lśniące, inne trochę mniej.

Czy wyobrażasz sobie w takich warunkach położyć się NA PODŁODZE, by móc się przewinąć w świeże pieluchomajtki?

Czy w ogóle wyobrażasz sobie POŁOŻYĆ SIĘ NA PODŁODZE W PUBLICZNEJ TOALECIE? 

Nikt nie powinien musieć przeżywać czegoś takiego, dlatego tak ważne są stanowiska do przewijania dedykowane dla dorosłych (i nie tylko) osób z niepełnosprawnościami. Bo czasem uchwyty to za mało. Komfortka powinna jak najszybciej zostać standardowym elementem toalet publicznych, tak samo jak pokoje dla rodzin z małymi dziećmi. Niech rośnie świadomość społeczna na ten temat. Niech przestrzeń dookoła nas zmienia się na taką, która w 100% jest dostosowana do potrzeb WSZYSTKICH osób z niepełnosprawnościami.

Czy korzystasz z toalet dla osób z niepełnosprawnościami?
Co dokucza Ci najbardziej w publicznych toaletach?
Co można by zmienić?

——————————————————————————————————
Fanpage Pani Miniaturowa – wejdź i polub mój profil, aby być na bieżąco!
Instagram miniaturowa.pl
Twitter PaniMiniaturowa
Skip to content