Wiosna – 20 propozycji zabaw z dzieckiem

Wiosna to idealny czas na zabawy, które wymagają nieco więcej aktywności. Nareszcie możemy wyjść z domu na dłużej, bo żaden śnieg, czy mróz nie są nam już straszne! Śpiew ptaków, pierwsze, ciepłe promienie, wiosennego słońca, soczyście zielona trawa namawiają wręcz, by z nich skorzystać. Chodźcie, idziemy się pobawić!

Wiosna – 20 propozycji zabaw z dzieckiem

1. Zróbcie piknik – wyjście do ogrodu lub do parku na drugie śniadanie bądź podwieczorek to wspaniała okazja, by wspólnie zjeść posiłek na łonie natury. Świeże powietrze wzmaga apetyt. Gdy po źdźble trawy drepcze biedroneczka, dziecko nawet nie zauważy, że właśnie zjadło coś, za czym zwykle nie przepada. 

2. Nakarmcie kaczki lub rybki – jak już jesteście w parku żal byłoby nie skorzystać z takiej okazji i nie nakarmić kaczek lub rybek w stawie. O ile oczywiście wasze władze miejskie na to zezwalają : ) 

3. Pójdźcie do księgarni lub biblioteki – w drodze powrotnej z parku warto zajrzeć do pobliskiej księgarni, wiosna w okresie poświątecznym może okazać się czasem atrakcyjnych obniżek cen, a jeżeli jesteś spłukana po wszystkich „mamo kup mi loda”, „mamo, patrz jaki śliczny balonik”, zaprowadź dzieci do biblioteki. Wypożyczenie książek jest darmowe, pani bibliotekarka chętnie pomoże wybrać coś, nawet dla najmłodszego malucha.

4. Zróbcie swoje własne bańki mydlane – w internecie mnóstwo jest przepisów na swoje własne bańki mydlanie, niektórzy nawet zachwalają, że to właśnie dzięki ich przepisowi uda wam się stworzyć gigantyczne bańki mydlane, które wchłoną twojego faceta, szefa i wszystkie problemy i odlecą daleko, daleko, ażebyś mogła w spokoju usiąść i napić się kawy…och, ale się rozmarzyłam 😉 Ale wróćmy na ziemię – dzieciaki będą zachwycone w czasie dmuchania baniek, a zwłaszcza jeżeli zorganizujesz konkurs, kto zdąży dźgnąć palcem wszystkie bańki zanim dotkną ziemi : )

5. Pozwiedzajcie najbliższą okolicę – zastanów się czego jeszcze nie widziały twoje dzieci w najbliższej okolicy, stary młyn, mała ukryta rzeczka, tajemne przejście nad rzekę między domami? Najstarsze drzewo z wielką dziuplą? To wszystko może stać się przygodą.

6. Odwiedźcie Zoo – hej, czy ja naprawdę muszę tłumaczyć, że wiosna = ciepło, ale nie za ciepło, dzięki czemu więcej zwierzaków będzie na swoich wybiegach, ciesząc się słoneczkiem? Większość zwierząt nie lubi upałów, dlatego do zoo lepiej wybierać się wiosną niż latem, a poza tym w ciepłe miesiące jest tam sto razy więcej ludzi.

7. Upieczcie wiosenne babeczki – babeczki ozdobione lukrowymi kwiatuszkami i zieloną cukrową trawą? Brzmi pysznie! 

8. Wiosna – czas na piżama party! – jest już dłużej jaśniej i cieplej, możesz zorganizować wieczór z grami planszowymi, lub innymi atrakcjami. „Goście” powinni zjawić się w piżamach. Dzieciaki będą zachwycone widząc rodziców w tych strojach : )

9. Pójdźcie na kręgle – korzystając z pogody sprzyjającej wyjściom, nauczycielka Omena zorganizowała dzieciakom wyjście na kręgle. Potwory były zachwycone! Jeżeli w waszej okolicy nie ma kręgielni, zawsze możecie wybrać się na podwórko z zabawkowymi kręglami. 

10. Załóżcie ogródek – nie trzeba mieszkać w domku jednorodzinnym, aby móc założyć ogródek. Wystarczy doniczka, do której wysiejecie ulubione kwiatki i warzywa. Przy okazji dzieci potrenują troszkę odpowiedzialność, gdyż ich zadaniem będzie podlewanie roślinek, by nie uschły.

11. Zróbcie wiosenne ozdoby do domu – tyle wspaniałych blogów DIY krąży po internecie, poszukaj prostych i przyjemnych instrukcji na wykonanie ozdób do domu. Mogą to być listeczki, kwiatuszki, a dzieci będą zachwycone z własnoręcznie zrobionego kolorowego wiatraczka.

12. Naucz dziecko grać w podchody – lub przygotuj „mapę skarbów”, z różnymi zadaniami do wykonania i super nagrodą na końcu.

13. Pograjcie w mini golfa – trawa jeszcze nie wybujała na tyle, aby mogła wam przeszkadzać, dlatego gra będzie o wiele przyjemniejsza niż w sięgających kolan chaszczach ; )

14. Pobawcie się w chowanego – w ogrodzie lub w parku oczywiście, przecież dzieciaki znają na pamięć twoje kryjówki w domu.

15. Poobserwujcie ptaki – wiosna to idealny moment, aby zapoznać się bliżej z jej zwiastunami. Bociany, skowronki, jaskółki, jerzyki, kukułki, a nawet myszołowy! Byłam nieco zdziwiona informacją, że ten drapieżny ptak odlatuje na zimę : ) 

16. Wiosna, nie wstydź się! – pokaż dzieciom piękno rozwijającej się natury. Jak wyglądają pączki listeczków, kwiatków na drzewach i krzaczkach. Pokaż kiełkujące rośliny, które nieśmiało wychodzą spod ziemi. 

17. Skaczcie na skakance – naucz dziecko, jak to robić. Nawet jeżeli uważasz, że to dziewczyńska zabawa, nie zapomnij nauczyć też synka! Dla każdego ruch to zdrowie!

18. Rysujcie kredą – pora ozdobić szare, smutne chodniki kolorowymi malunkami z kredy. Do dzieła! I nie przejmuj się brudnymi rączkami. Dzieci będą zachwycone.

19. Poskaczcie na trampolinie – nie trzeba mieć trampoliny, aby móc sobie trochę poskakać. Narysujcie na chodniku lub ścieżce różne figury geometryczne i bawcie się w skakanie na określone figury, zmieniając je co chwile i nazywając to na co właśnie skaczecie. Dzieci przy okazji nauczą się czegoś nowego. Pamiętasz grę w klasy? Może warto nauczyć dzieciaki gry z naszego dzieciństwa?

20. Zapisz dzieci na basen – pamiętam, że będąc dzieckiem, gdy tylko pojawiało się na niebie mocniejsze słońce, maltretowałam rodziców ciągłymi pytaniami, kiedy pojedziemy nad jezioro. Ciągle chciałam na basen, na jezioro, popływać, ponurkować. A twoje dzieci lubią wodę? Wiosna to świetny czas, aby zapisać dzieci na naukę pływania, dzięki czemu, gdy nadejdzie sezon wakacyjny, będą już gotowe, aby bezpiecznie popluskać się z tobą w morzu lub jeziorze.

I jak Ci się podobają moje propozycje zabaw? Lista oczywiście jest niepełna. Przy wyborze wiosennych zabaw ograniczają nas jedynie wyobraźnia i czasem pogoda, ale nawet w domu można świetnie bawić się z dziećmi. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i mnóstwo uśmiechu, by nasze dzieciaki były najszczęśliwsze pod słońcem.

 

Do zobaczenia w parku! 
Pozdrawiam, Pani Miniaturowa

 

 

Skip to content