Gdy ból staje się przyjemnością

Gdy ból staje się źle zrozumianą przyjemnością, twoim nałogiem, czymś o czym często myślisz, musisz zastanowić się, czy chcesz aby twoje życie nadal wyglądało w taki sposób. Depresja, zaburzenia psychiczne, natrętne myśli nie dające spokoju, kompulsje, samookaleczenia i wiele innych, dotyczą naprawdę sporej grupy ludzi. Im nie pomożesz krzykiem, poszarpywaniem, czy szydzeniem z ich sytuacji. Tutaj sprawy nie rozwiąże motywacyjna gadka i słodkie pieprzenie o szczęściu i pozytywnym myśleniu. Tacy ludzie potrzebują konkretów – pomocy specjalistów. 

Szkic tego artykułu stworzyłam 9 miesięcy temu. Tyle czasu zajęło mi zebranie się w sobie, by spróbować go opisać. Lecz teraz wiem, że nie zdołam zrobić tego jak należy. Temat jest niewiarygodnie trudny. Nie czuję się o siłach umysłowych i merytorycznych, by móc go w pełni opisać. Nie jestem psychologiem, ani terapeutą. Nie chcę spłycać problemu. Chcę tylko stworzyć kolejne miejsce w sieci, gdzie osoba borykająca się z tym problemem, może trafić, choćby przypadkiem, i odnaleźć tutaj pomoc.

Jeżeli masz jakieś problemy osobiste, cierpisz na zaburzenia podobne do tych opisanych poniżej, wiedz, że na końcu tego posta zamieściłam listę bardzo ważnych numerów. Numerów, które mogą odmienić Twoje życie. Zadzwoń. Porozmawiaj. Daj sobie szansę na inne życie. Nie poddawaj się, nawet, gdy czytając to masz ochotę uderzyć mnie z całej siły w twarz, myśląc sobie „co ona może o tym wiedzieć”.

Skąd pomysł, by o tym pisać? Wpływają na to, między innymi takie rozmowy.

Moja rozmówczyni: „kompulsywne zachowania to takie, gdzie masz kontrolę, ok, ale to taka potrzeba, która jest silniejsza od racjonalizmu…wiesz, że masz nie drapać, ale to robisz.
Podam ci przykład, jak miałam najgorsze stadium deprechy, wiedziałam, że cięcie to nie rozwiązanie, ale cięłam…nie po żyłach, ale tępym nożem między nadgarstkiem a łokciem. Nic mi to nie dało, nie wiem jakiej siły trzeba mieć na żyły…

Rada od niej dla Ciebie: „Nie zamykaj się, nie udawaj , ze jest ok…bo nawet drapanie jest destrukcyjne…nie niszcz swojego ciała, nie rób tego, szukaj pomocy, a nie drap do krwi, nie krzywdź swojego ciała za zjebanie innych, jak masz deprechę, napięcie, czujesz ból….idź na siłownie, uprawiaj seks, idź na rower, szukaj ujścia, a nie rób sobie krzywdy.

Bez zbędnych komentarzy przejdźmy do najważniejszego. Oto lista numerów, pod którymi możesz szukać pomocy lub najzwyczajniej w świecie, spokojnie porozmawiać z kimś godnym zaufania. Ci ludzie nie znaleźli się tam przypadkiem. To wykształceni specjaliści przygotowani, by nieść pomoc właśnie w taki sposób. Nie bój się zadzwonić.

Pozwól by ból się wreszcie skończył

Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123 – udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

Telefon zaufania dla ludzi młodych: 116 111 

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22 654 40 41

Centrum Praw Kobiet: (22) 621-35-37

Niebieska Linia: (22) 668-70-00, 801-120-002

Pomoc ofiarom przemocy: (22) 666-00-60

Policyjny telefon zaufania: 800-120-226

 

Wybacz, że nie sprostałam temu zadaniu.

Pani Miniaturowa

Skip to content