Jordania i Izrael w jednej podróży

Najlepszą decyzją jest odwiedzenie Jordanii i Izraela podczas jednej podróży, w ten sposób możesz zobaczyć to, co każde z państw ma najlepszego do zaoferowania. Poznasz i porównasz Tel Awiw i Amman, zwiedzisz starożytną Jaffę i jeden z siedmiu nowych cudów świata – Petrę. Odwiedzisz święte miasto Jerozolimę i przepiękny Dżarasz. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie na Bliskim Wschodzie i zaplanuj wyjazd marzeń z Rainbow.

Co warto zwiedzić w Izraelu?

Izrael jest miejscem wyjątkowym, ponieważ jego terytoria mają olbrzymie znaczenie dla wyznawców trzech największych religii monoteistycznych na świecie. To właśnie tutaj miały miejsce wydarzenia istotne dla rozwoju judaizmu, islamu i chrześcijaństwa, dlatego znaczna część odwiedzających Izrael to pielgrzymi. Jednakże kraj oferuje całe mnóstwo atrakcji także dla turystów, którzy nie szukają religijnego doświadczenia. Poza pięknymi kościołami, synagogami i meczetami, Izrael obfituje w piękne krajobrazy, jedna z większych atrakcji jest fascynujące Morze Martwe – dziwny cud natury, w którym nie można zatonąć, nawet bez umiejętności pływania. Naturalne piękno regionu Galilei zachwyci każdego, kto szuka ukojenia na łonie natury, a surowe i skaliste krajobrazy pustyni Negew nadają się idealnie na zorganizowanie pustynnego safari.

Izrael oferuje odwiedzającym wyjątkową mieszankę dobrej kuchni, wspaniałych ludzi i niezwykle zróżnicowanych zabytków. Niezależnie od tego, czy chcesz się tam wybrać wiedziony ciekawością czy wiarą, oto zaledwie kilka z miejsc, które koniecznie powinieneś zobaczyć. Żadna wycieczka do Izraela nie będzie kompletna bez zwiedzenia Starego Miasta w Jerozolimie. To tutaj znajdują się miejsca o kluczowym znaczeniu religijnym, w tym Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Świętego i Kopuła na Skale. Z kolei stosunkowo młody, tętniący życiem Tel Awiw jest głównym ośrodkiem finansowym i kulturowym współczesnego Izraela, słynącym dodatkowo z przepięknych miejskich plaż, niezwykle prężnej sceny gastronomicznej i fascynującego życia nocnego. Ciekawym doświadczeniem jest również wizyta w starożytnej Jafie, która do 1949 r. była odrębnym miastem, a obecnie stanowi jedną z dzielnic Tel Awiwu. Malowniczo położone dawne miasteczko portowe zachęca do bezcelowej wędrówki wśród krętych uliczek, śladami wielowiekowej historii. Wybierz się również do położonej na północy Hajfy, której główną atrakcją są perskie Ogrody Bahaitów, spadające kaskadą wielobarwnych kwiatów w kierunku morza.

Jedną z większych atrakcji podczas wycieczki do Izraela jest również kąpiel w Morzu Martwym, którego niezwykle wysoki poziom zasolenia sprawia, że nie można w nim zatonąć. Sól i minerały z Morza Martwego od tysięcy lat były wykorzystywane w kosmetykach i medycynie, wykorzystaj więc okazję na zdrowy relaks w naturalnie pięknej scenerii. Na wysokim płaskowyżu, skąd rozpościera się malowniczy widok na Morze Martwe znajduje się Masada – twierdza Heroda Wielkiego i miejsce heroicznej walki Zelotów. Ta niewielka społeczność żydowska najdłużej opierała się Rzymowi i wolała zginąć bohaterską śmiercią niż żyć pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. Dziś Masada jest symbolem starożytnego Izraela i jednym z najlepszych przykładów rzymskich fortyfikacji.

Co warto zwiedzić w Jordanii?

Często omijana przez turystów Jordania leży w otoczeniu swych bardziej znanych sąsiadów: Syrii, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Izraela. Chociaż znajduje się w samym sercu Bliskiego Wschodu, jest krajem bardzo liberalnym, postępowym i bezpiecznym. Dzięki czemu szybko przebija się do masowej świadomości jako miejsce idealne na wakacje. Wycieczka do Jordanii to wspaniała i niepowtarzalna możliwość zwiedzenia starożytnych miast, podziwiania wspaniałych granitowych klifów i sennej pustyni, a także kąpieli w Morzu Martwym. Ten niewielki kraj kryje w zanadrzu zaskakująco wiele atrakcji. Stolicą i zarazem największym miastem Jordanii jest Amman, gdzie znajduje się wiele starożytnych rzymskich ruin, w tym duży amfiteatr i odeon. Na górującym nad miastem wzgórzu znajdują się pozostałości potężnej cytadeli, w której znajdują się ważne lokalne budowle, takie jak rzymska świątynia Herkulesa i duży kamienny pałac. Jeśli myślisz, że najciekawsze ruiny z czasów starożytnego Rzymu można podziwiać w Europie, to koniecznie wybierz się do położonego zaledwie ok. 50 km na północ od Ammanu miasta Dżarasz. Znajdziesz tam niezwykłe pozostałości starożytnych budowli, w tym Łuk Hadriana wzniesiony w II w p.n.e., świątynię Artemidy, Hipodrom – będący jednym z najmniejszych rzymskich hipodromów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Wspaniałym miejscem na rozpoczęcie pobytu w Dżarasz jest Muzeum Archeologiczne, które szczyci się niesamowitą kolekcją artefaktów przybliżających historię tych ziem. Wycieczka do Jordanii nie będzie w pełni satysfakcjonująca, jeśli nie odwiedzisz Petry. Położone w skalnej dolinie ruiny miasta Nabatejczyków, do których prowadzi jedna wąska droga – wąwóz As-Sik, to jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii.  

* Artykuł sponsorowany * Artykuł powstał przy współpracy z: Biuro podróży Rainbow Tours S.A. *

Skip to content